کتابخانه سلسوس ترکیه

818 دفعه

تاریخچه:
کتابخانه سلسوس به نام فرماندار سابق شهر روم و در قرن دوم میلادی ساخته شده است، مخزن بیش از 12000 کتیبه و یکی از ساختمان های برجسته درامپراتوری روم بود.
کتابخانه سلسوس یکی از زیباترین بناهای گردشگری ترکیه است، این کتابخانه توسط ویتروویوس معمار رومی طراحی شده است.
این کتابخانه در سال 114 میلادی توسط جولیوس سلسوس پلمنئوس ساخته شد، او در قرن 2 میلادی فرماندار رومی آسیای صغیر بود.


جولیوس سلسوس یک شهروند بسیار ثروتمند و تاثیرگذار بود که در سال 92 میلادی به عنوان مسئول کنسول ترکیه و در سال 115 میلادی فرماندار آسیا انتخاب شد. احتمالا کتابخانه در سال 117 میلادی تکمیل شده است.
این کتابخانه نمونه ای از سبک معماری شایع در دوره امپراتور هادریان (76-138 میلادی) است. سلسوس برای ساخت و ساز این کتابخانه زیبا از ثروت خود استفاده کرد.

کتابخانه سلسوس ترکیهموقعیت جغرافیایی:
در منطقه افسس، دراستان ازمیرترکیه واقع شده است. کتابخانه سلسوس به عنوان سومین کتابخانه کلاسیک بزرگ در جهان، پشت اسکندریه و پرگاموم قرار گرفته است.

کتابخانه سلسوس ترکیهمعماری:
ساختمان دو طبقه کتابخانه توسط چهار جفت ستون پشتیبانی می‌شود، در طبقه دوم، سه پنجره قرار داده شده و روشنایی ساختمان را تامین می‌کرده است. داخل ساختمان یک اتاق مستطیلی با ابعاد 56 × 36 فوت طراحی شده است.
مجسمه هایی که نماد کتابخانه سلسوس را نشان می‌دهند، نماد چهار فضیلت هستند: عقل، شجاعت، دانش و اندیشه
در گذشته زلزله نمای ساختمان و داخل کتابخانه را تخریب کرده و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده است، اما از حدود 400 سال قبل کتابخانه دیگر کار نمی کرد. نمای ساختمان کتابخانه با استفاده از قطعاتی که در حین کاوش پیدا شد، بازسازی شد.
منطقه مقابل ساختمان یک استخر بوده که نمای زیبای آن را منعکس می کرد. ورودی اصلی هر دو دخمه است که شامل تابوت Celsus و یک بنای از اوست. دفن در این مکان برای سلسوس افتخار ویژه بود، چراکه تنها سالن عمارت به سمت شرق ساخته شده است که به سمت خورشید باشد.

کتابخانه سلسوس ترکیه

بازسازی:
بازسازی، به رهبری Volker Michael Strocka باستان شناس آلمانی، در سالهای 1970-1978 انجام شد.
برای بازسازی، از قطعات کشف شده توسط باستان شناسان اتریشی در آغاز قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت.

کتابخانه سلسوس ترکیهویژگی ها:
مجسمه های چهار فضیلت برجسته ترین نسخه آثار به شمار می‌رود چرا که اصل آنها اکنون در موزه تاریخ هنر (Kunsthistorisches Museum) در وین موجود است.
کتابخانه سلسوس به شما می‌آموزد که حکومت رومیان مهم بوده و باعث می‌شود اطلاعات زیادی در مورد ساختمان های عمومی در سراسر امپراطوری بدست آورید.
سبک طراحی کتابخانه، زیبا و متعادل است و تأثیر یونان بر معماری روم را نشان می‌دهد. مصالح ساختمانی (آجر، بتن و ملات گچ) نشان دهنده به کار بردن به روز ترین مواد در ساخت کتابخانه در قرن دوم میلادی درامپراتوری روم است.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 شهریور 1398 13:05