باغ گل کوکنهوف(Keukenhof) در هلند

6839 دفعه

کوکنهوف (به هلندی: Keukenhof) یا باغ اروپا، یکی از محبوبترین و دیدنی­ترین باغ های کشور هلند در جنوب آمستردام نزدیک شهر کوچک لیسه (Lisse) و لایدن است که هر ساله با آغاز بهار  به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود که با نام جشنواره ی لاله هم شناخته می شود و  بزرگ ترین جشنواره ی گل لاله در جهان است و معمولا از ۲۲ مارس تا ۲۰ مه این مجموعه باز است و همه ساله حدود ۷۰۰ هزار نفر از این باغ بازدید می‌کنند.
باغ گل کوکنهوف بزرگترین باغ گل دنیا است که به سبک باغ های انگلیسی طراحی شده و بالغ بر ۳۲ هکتار وسعت دارد و در آن ۴٫۵ میلیون گل لاله در ۱۰۰ گونه وجود دارد ، طبق آمار وب سایت رسمی باغ کوکنهوف، سالیانه تقریبا در حدود ۷ میلیون پیاز لاله در این باغ کاشته می شود که برخی از این گلها در تمام طول فصل نیز دارای گل می باشند. همچنین این باغ ۸۷ گونه درخت به تعداد دو هزار و ۵۰۰ اصله را نیز در خود جای داده است
فضای بیرونی باغ پر است از گل های زیبا مانند لاله، ارکیده، میخک، زنبق، سوسن، رز، نرگس و نیلوفرکه از گل های شاخصی هستند که در باغچه های رنگارنگ کوکنهوف کاشته شده اند، البته این باغ به لاله هایش معروف است و در نگاه گذرا هم تنها لاله های رنگین دیده می شوند و دیگر گل ها در فضاهای سقف دار نگهداری می شوند.
این باغ به عنوان پارک اروپا معروف و مشهور است، بنابراین باید به اندازه ی کافی بزرگ هم باشد تا لایق چنین صفت ارزشمندی شود، متاسفانه فعلا تنها در سال می شود ۸ هفته به دیدار این پارک بزرگ و کهن رفت؛ تا به حال حدود ۵۰ میلیون نفر از این باغ ۸ هفته ای دیدن کرده اند که ۷۵ درصد آن توریستانی بودند که از ۱۰۰ کشور مختلف آمده بودند.
در باغ گل کوکنهوف ۱۵ کیلومتر مسیر پیاده روی ایجاد شده است تا گردشگرانی که به بازدید این باغ می آیند، بتوانند در مسیرهایی زیبا که با گل های رنگارنگ، رویایی شده اند قدم بزنند؛ این مسیرهای پیاده روی از ویژگی های مهم این باغ گل به حساب می آیند و حدودا ۴ ساعت طول می کشد که پیاده همه ی باغ کوکنهوف را طی کنید.تمامی گل های باغ با دست و بدون کمک ماشین آلات کاشته می شوند و سی نفر تمام وقت در این باغ به عنوان باغبان کار می کنند . باغ کوکنهوف به عنوان یکی از زیباترین مکان های ساخت بشر توسط سازمان جهانی توریسم معرفی شده است.

آخرین ویرایش در شنبه, 17 خرداد 1399 14:13