دریاچه توبا در اندونزی

530 دفعه

دریاچه توبا در اندونزی کجاست؟

دریاچه توبا بزرگترین دریاچه کشور اندونزی و یکی از عمیق ترین دریاچه ها و بزرگترین دریاچه آتشفشانی جهان است. یعنی این دریاچه بر اثر فعالیت های آتشفشانی به وجود آمده است. دریاچه توبا درست در میان بخش شمالی جزیره سوماترا قرار گرفته و از چهار دهانه آتشفشانی تشکیل شده که با یکدیگر همپوشانی دارند و به جبهه آتشفشانی سوماتران متصل هستند.

آب دریاچه توبا در اندونزی را چندین رودخانه تامین می کند که مهمترنی رودخانه خروجی از این دریاچه، رودخانه آشان است که در نهایت به جریان مالاکا می پیوندد. این دریاچه یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری در اندونزی محسوب می شود وبه علت مساحت بسیاری زیادش تنها جزیره ای که در وسط این دریاچه قرار دارد با کشور سنگاپور برابری می کند.

دریاچه توبا بزرگترین دریاچه کشور اندونزی

ویژگی های زمین شناسی دریاچه توبا

از لحاظ زمین شناسی کاسه آتشفشانی توبا در شمال سوماترا حدود ۲۸۰۰ کیلومتر مربع مواد آتشفشانی در زمان یکی از بزرگترین فوران های تاریخی این کوه مواد مذاب از آن خارج شده است. در نتیجه‌ی این فوران، یک گنبد در میان کاسه آتشفشانی جدید این مجموعه ایجاد شد که دو نیمه گنبد را به هم متصل می کرد. آتشفشان پوسوبوکیت در حاشیه جنوبی کاسه آتشفشانی نیز فعالیت های گوگردی دارد و به نوعی پناهگاه زمین شناسی محسوب می شود.

عمر دریاچه توبا به حدود ۶۹ هزار تا ۷۷ هزار سال پیش بر می گردد، زمانی که انفجاری عظیم از یک ابر آتشفشان به وقوع پیوست و این انفجار، خود مخرب ترین فوران آتشفشانی کره زمین در طی ۲۵ میلیون سال گذشته بوده است.  این کاسه آتشفشانی چهارمین مورد در جهان است که متعلق به دوره زمین شناسی کواترنری می باشد. ابعاد آن ۱۰۰×۳۰ کیلومتر و ارتفاعش از سطح دریا در حدود ۹۰۰ متر است  که در واقع بزرگ ترین کاسه آتشفشانی کواترنری در دنیا محسوب می شود.

دریاچه توبا در اندونزی

پوشش جانوری در دریاچه توبا

با توجه به این که آب دریاچه توبا در اندوزی فاقد مواد معدنی و مغذی است، ماهی های اندکی در آن زندگی می کنند و از ماهی های بومی و مهم آن می توان به راسبورا توبانا گونه ای از پرتو بالگان و ماهی های باتاک اشاره کرد.

پوشش گیاهی در دریاچه توبا

دریاچه توبا در اندونزی میزبان پوشش گیاهانی نظیر فیتوپلانکتون ها و همینطور انواع از گیاهان آبزی مانند نیلوفرهای آبی، عدسک آبی کوچک و علف شاخی و … نیز به چشم می خورد. پوشش عمده ی دیگری که در این منطقه به چشم می خورد جنگل های بارانی از درختان کاج هستند که قد علم کرده اند.

جاذبه های دریاچه توبا در اندونزی

1- چشمه های آب داغ

در سمت غربی جزیره ساموسیر و در نزدیکی شهر کوچک پانگوروران چندین چشمه آب داغ به چشم می خورد که برای تفریح و شست و شوی دست و پا بسیار مناسب می باشد.

هزینه ورودی: بین ۲ هزار تا ۱۰ هزار روپیه

2- مقبره شاه سیدابوتار

در محدوده ی دریاچه توبا در اندونزی قبیله ای زندگی می کنند که نام آن ها باتاک بوده و نخستین پادشاه باتاکی محسوب می شده است. مقبره این پادشاه در روستای توموک قرار دارد که در ۵ کیلومتری جنوب غربی روستای توک توک واقع می باشد.

3- موزه باتاک

موزه باتاک در بخش شمالی جزیره ساموسیر در روستای توموک قرار دارد و شما به راحتی می توانید بعد از این که از دریاچه توبا در اندونزی دیدن کردید از آن بازدید کنید. با بازدید از موزه باتاک می توانید با مردم این قوم و قبیله متفاوت آشنا شوید و با نحوه زندگی، رسم و رسوم سنتی،  لباس ها، مشاغل و … آن ها آشنا شوید.

ساعت بازدید: ۸ تا ۲۰
هزینه ورود: ۵۰,۰۰۰ روپیه اندونزی
آدرس: اندونزی، شمال سوماترا، جزیره ساموسیر، سیمانیندو، روستای توموک

دریاچه توبا در اندونزی

4- آبشار بینانگالوم | Binangalom Waterfall

یکی از آبشارهایی که درون دریاچه توبا در اندونزی می ریزد، آبشار بینانگالوم است که برای رسیدن به این آبشار می توانید قایقهای موتوری را از شهر پاراپات یا جزیره ساموسیر اجاره کنید و پس از مدت کوتاهی حدود ۳۰ دقیقه خودتان را به این آبشار زیبا و باشکوه برسانید. اگر شرایط آب و هوایی مناسب بود پیشنهاد می کنیم که تنی هم به آب بزنید اما حتما جلیقه نجات به تن داشته باشید و زیاد هم به خود آبشار نزدیک نشوید، چرا که جریان های بینانگالوم بسیار تند می باشد.

5- موزه هوتا بولون سیمانیندو | Museum Huta Bolon Simanindo

موزه هوتا خانه سابق یکی از پادشاهان باتاک بوده که ۱۴ همسر داشته و بر روی سقف این خانه سلطنتی شاخ هایی از بوفالو به چشم می خورد و درون خود موزه مجموعه هایی از لوازم خانگی می باشد. در این موزه نیز روزی دو بار اجرای حرکات موزون و موسیقی محلی برقرار است که در ساعات ۱۰ و ۱۱:۴۵ دقیقه انجام می شوند.

ساعات بازدید: ۸ تا ۱۸
هزینه بازدید: ۱۰ هزار روپیه اندونزی (حدود ۲۵۰۰ تومان)
آدرس: اندونزی، سوماترا، جزیره ساموسیر، سیمانیندو، سیمانیندو سانگال

دریاچه توبا در اندونزی

بهترین زمان سفر به دریاچه توبا در اندونزی

در فصل بهار این منطقه هوایی خنک و گرمایی معتدل دارد. فصل تابستان دمای هوا کمی بالا می رود اما می رود و شرایط برای شنا در دریاچه توبا بسیار مناسب می شود. فصل پاییز هم پادشاه فصل ها برای سفر به هر نقطه از این کره خاکی محسوب می شود، در این دریاچه فصل پاییز زمان مناسبی برای سفر و بازدید از زیبایی ها منطقه و همینطور شرکت در جشنواره ها و فستیوال های محلی مردم اندونزیایی به حساب می آید.

با توجه به شرایط جغرافیایی که دریاچه توبا دارد، به نسبت دیگر نقاط این کشور آب و هوای خنک تری را شامل می شود. از همین رو به طور کلی می توانیم بگوییم که بهترین زمان برای سفر به این دریاجه اواسط فرودین تا اوایل اردیبهشت است.

لازم به ذکر است که سالانه به مناسبت روز استقلال با حضور رئیس جمهور اندوزی در کشور اندونزی کارناوالی جذاب و گسترده در دریاچه توبا برگزار می شود که بخش های متنوعی دارد. در صورتی که خواستید در این کارناوال شرکت کنید تاریخ دقیق آن را از سایت های مربوط چک نمایید چرا که تاریخ مشخصی ندارد.

دریاچه توبا بزرگترین دریاچه کشور اندونزی

جشنواره های دریاچه توبا

- جشنوراه هنری سوپسورونگ | Soposurung Art Festivalدر روزهای ۱۶-۱۷ ژوئن (۲۶-۲۷ خرداد)

- جشنواره گل و میوه در کارو رجنسی | Pesta Bunga dan Buahدر روزهای ۶-۹ جولای (۱۵-۱۸ تیر)

- جشنواره محلی گندانگ سابانگونان | Gondang Sabangunan Festivalدر روز ۲۴ جولای (۲ مرداد)

- جشنواره پاراگلایدینگ در تاپانولی رجنسی | Paragliding Festivalدر روزهای ۱۵-۱۷ آگوست (۲۴-۲۶ مرداد)

- فستیوال موسیقی راک توبا | Toba Rockدر روز ۲۵ آگوست (۳ شهریور)

- کارناوال پسونا دریاچه توبا | Pesona Lake Toba Carnavalدر (جشن محلی) روز ۲۶ آگوست (۴ شهریور)

- جشنواره حرکات موزون اوئانگ اوئانگ | Oang-Oang Festivalدر روزهای ۶-۷ سپتامبر (۱۵-۱۶ شهریور)

مسیر دسترسی به دریاچه توبا

به منظور دسترسی به دریاچه توبا در اندونزی، می بایست به شهر پاراپات بروید که نزدیک ترین شهر در اطراف دریاچه توبا است و در فاصله ی ۱۷۶ کیلومتری شهر مدان، مرکز استان سوماترا شمالی قرار گرفته است. برای این که خودتان را به شهر مدان در اندونزی برسانید می باشد با خرید بلیط هواپیما به این منطقه خودتان را برسانید و برای این که به دریاچه توبا در اندوزی برسید می توانید از گزینه های مختلف نظیر اتوبوس، قطار، قایق و هواپیما استفاده کنید.

آدرس: اندونزی، سوماترا، دریاچه توبا

آخرین ویرایش در شنبه, 06 مهر 1398 16:05