قلعه روملی حصار استانبول

1260 دفعه

در کشور ترکیه قلعه های زیادی در اطراف شهر ها برای جلوگیری از هجوم دشمنان ساخته شده اند که از جمله این قلعه ها ، قلعه روملی حصار (Rumelihisarı) واقع در شهر استانبول است که یکی از معروف ترین قلعه‌های کشور ترکیه بشمار می رود.

قلعه روملی حصار استانبول توسط سلطان محمد دوم در اواسط قرن پانزدهم بین سال های 1451 و 1452 ، قبل از فتح استانبول و هنگام آماده شدن برای فتح قسطنطنیه در منطقه ساریر احداث گردید. هدف از احداث آن تسلط بر رفت و آمدهای دریایی در تنگه بسفر بوده است .همانطور که گفته شد این قلعه یکی از مستحکم ترین و معروف ترین قلعه های ترکیه به شمار می رود و با وجود گذشت بیش از 550 سال از آن زمان هنوز هم پا برجاست. قلعه روملی حصار در بخش اروپایی تنگه بسفر بر فراز تپه واقع شده و در قسمت آسیایی تنگه بسفر قلعه آناتولی درست روبروی قلعه روملی حصار قرار دارد.

قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار استانبول در قسمتی از تنگه بسفر واقع شده که عرض آن 660 متر است و از باریک ترین قسمت های تنگه به شمار می آید .

بنای زیبا و گسترده ی قلعه به شکل مستطیل است ودیوار قلعه روملی حصار تقریبا ۸۲ متر ارتفاع دارد. این قلعه زیبا دارای سه برج مرتفع است که هر کدام به نام یکی از وزرای سلطان محمد نامگذاری شده اند برج بزرگ کنار دروازه Halil Pasha ، برج جنوبی Zaganos Pasha و برج شمالی Sarica Pasha می باشد .

قلعه روملی حصار استانبول

علاوه بر این سه برج ، قلعه روملی حصار دارای یک برج کوتاه و ۱۳ برج کوتاه تر است که تمامی آن ها در شرایط خوبی به سر می برند، این برج های کوتاه دارای اشکال متنوعی هستند به طوری که یکی از این برج های مراقبت به شکل منشور چهار گوش ، 6 تای آن ها به شکل منشورهای چند گوش و 6 تای دیگر به صورت استوانه ای می باشند . همچنین این قلعه دارای سه دروازه اصلی در کنار سه برج اصلی ، مخزن سلاح ، اتاق استقبال ، مسجد ، زندان و ... است.

معمار این قلعه باشکوه که یکی از زیباترین دژهای نظامی در دنیا محسوب می گردد فردی بنام مصلح الدین بود.

قلعه روملی حصار استانبول

نکته ی جالب دیگری در مورد این قلعه این است که فیلم های محلی و بین المللی بسیاری در این قلعه ساخته شده است.

این قلعه جز مهم ترین جاذبه های گردشگری ترکیه است و همواره مورد توجه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا قرار می گیرد و سال هاست به عنوان موزه و محلی برای اجرای جشنواره ها و کنسرت ها در فضای آزاد مورد استفاده قرار می گیرد .

قلعه روملی حصار استانبول

اطلاعات لازم برای بازدید قلعه روملی حصار

چگونه به روملی حصار بریم؟

برای رفتن به روملی حصار آسان ترین راه اتوبوس هایی هستند که در ایستگاه روملی حصار توقف می کنند. قلعه درست رو به روی ایستگاه قرار دارد.

آدرس:

Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Turkey

جاده ی یحیی کمال، روملی حصار، محله ی ساری یِر

ساعات بازدید و بلیط ورودی به موزه روملی حصار استانبول :

بازدید از قلعه روملی همه روزه غیر از چهارشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر امکان پذیر است و هزینه بلیط ورودی برای هر نفر 10 لیر است.

قلعه روملی حصار استانبول

ماکت قلعه روملی حصار استانبول

 

 

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 خرداد 1397 13:47