قصرمجلل توپکاپی

2583 دفعه

قصرتوپکاپی واقع در استانبول نخستین کاخ عثمانی است. این کاخ در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است و ۴۰۰ سال قلب تپنده‌ی امپراتوری عثمانی بوده است. قصر توپکاپی متعلق به قرن 15 میلادی است و از آن زمان بیش از هر قصر دیگری در دنیا قصه و رمز و راز به خود دیده است.خانه سلیم مست كه پس از آنكه مشروب بسیاری خورد در حمام غرق شد و خانه ابراهیم دیوانه كه پس از 22 سال زندانی شدن در قصر قفس، عقل خود را از دست داد و الکساندارای روس یا «خرم سلطان»، برده‌ای که ملکه‌ قدرتمند عثمانی شد.

در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ‌های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته‌اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است، استفاده می‌شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرده‌اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ، کتابخانه احمد سوم ، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده‌ی سلطنتی ، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه‌ای از دست نوشته‌ها می‌باشد. موزه های باستان شناسی در قسمت داخلی اولین حیاط کاخ توپ کاپی قرار دارند. در میانی‌ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمّد (ص) در آن نگهداری می‌شود. این ردا پس از آن که عثمانی ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد.

 کاخ توپکاپی با آن همه جواهرات، لباس‌ها و تخت‌های طلاکوب حداقل ۳ ساعت مشغولتان می‌کند. دیدن حرمسرا و خزانه را در اولویت بگذارید.

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 بهمن 1398 12:01