آداب و رسوم مردم ترکیه

610 دفعه

جاذبه های زیبا و متنوع ترکیه، این کشور را به قطب بزرگ گردشگری تبدیل کرده به طوری که افراد زیادی از سراسر جهان به ترکیه سفر می‌کنند.
برای سفر به این کشور بهتر است با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا باشیم. دین رسمی مردم ترکیه اسلام، زبان رسمی این کشور ترکی و واحد پول آنها لیرترکیه می‌باشد.

 


مهمان نوازی
مردم ترکیه بسیار مهمان نواز هستند و برای مهمان احترام زیادی قائل اند، آنان گاهی حتی افراد غریبه را به خانه خود دعوت می‌کنند.
در این کشور، با کفش وارد خانه شدن رایج نیست، غذای اصلی برای مهمان قطعا یک غذای مفصل است و بعد از صرف غذا، میوه، آجیل و قهوه سرو می‌کنند.
حتی هنگامی که خیلی زود مهمان، خانه میزبان را ترک می‌کند آن را توهین به خود می‌دانند و با بدرقه کردن مهمان یک پارچ آپ پشت سر او می‌ریزند که مهمان دوباره به خانه آنها برگردد.

شیرینی های معروف ترکیه
در ترکیه انواع و اقسام شیرینی های خوشمزه وجود دارد که معروف‌ترین آنها راحت الحلقوم است که در طعم های مختلفی عرضه می شود مثل انار، لیمو و... . در ترکیه به راحت الحلقوم lokum گفته می‌شود.
مردم ترکیه برای صبحانه از سبزیجات بهره می‌برند و یک امرکاملا عادی است که خیار، گوجه و زیتون شور و... سر سفره صبحانه باشد. آنها علاقه زیادی به چای دارند وحتی به اصطلاح می گویند رنگ چای باید شبیه خون خرگوش باشد. آنها چای را همراه مقداری شکر و بدون قند میل می‌کنند. چای وسیله ای است که مردم ترکیه در معاشرت های خود از آن زیاد استفاده می‌کنند همچنین مهمان نوازی خود را با آن عرضه می‌کنند.

آداب و رسوم مردم ترکیه

حجاب در ترکیه
حجاب در کشور ترکیه اجباری نیست اما با این وجود بسیاری از بانوان آن را رعایت می‌کنند. در کشور ترکیه سفرهای طولانی با اتوبوس به دلیل داشتن مناظر زیبا بسیار لذت بخش است. اتوبوس ها دارای امکانات رفاهی خوبی هستند که حس یک سفر خوب را برای شما رقم می‌زنند.

آداب و رسوم مردم ترکیه

مراسم های عروسی در ترکیه
یکی ازآداب و رسوم مردم ترکیه که بسیار جالب است این که شما می‌توانید به عنوان یک غریبه در مراسم عروسی آنها حضور داشته باشید، ترک ها خیلی دوست دارند افراد غریبه در جشن آنها شرکت کند.
یک رسم خیلی جالب در مراسم عروسی ترکها این است که دوستان عروس نام های خود را داخل کفش عروس می‌نویسند سپس در پایان عروسی، آن نامی که پاک شده باشد به این معنی است که به زودی ازدواج می‌کند. در مراسم عروسی دادن هدیه مرسوم است که هدیه می‌تواند پول، سکه، طلا و لباس باشد.

ازدواج در این کشور در صورتی به رسمیت شناخته می‌شود که ثبت شده باشد و همچنین قانون چند همسری وجود ندارد.

آداب و رسوم مردم ترکیه

جایگاه قهوه در خانواده های ترکیه
قهوه ترک در این کشور از قدمت خاصی برخوردار است و نقش مهمی در آداب و رسوم خانواده ها ایفا می‌کند. برای مثال پسری که به خواستگاری دختر می رود میزبان از وی با قهوه ترک پذیرایی می‌کنند.
وجود قهوه خانه در محله های ترکیه کاملا طبیعی است، چایخانه های ترکیه فقط مختص به مردان می‌باشد و خانم ها به این چایخانه ها نمی روند که این موضوع به فرهنگ وسنت آنان برمی‌گردد.
مردم ترکیه بسیار اهل معاشرت هستند و از این که با افراد غریبه آشنا شوند، خوشحال می‌شوند که این گونه رفتارها از این کشور به عنوان یک کشور مهمانواز ساخته است.

آداب و رسوم مردم ترکیه

چانه زدن رسمی عجیب در ترکیه
در بازارهای ترکیه چانه زدن امری رایج است چه در معاملات بزرگ و چه کوچک.
در این کشور مردان مدیر خانواده محسوب می‌شوند و زنان بعد از ازدواج با نام خانوادگی همسرشان شناخته می‌شوند.

آداب و رسوم مردم ترکیه

مراسمات در ترکیه
در مراسمات عزاداری ترک ها رسم دارند تا سه روز برای خانواده داغدیده غذا ببرند و خانواده داغدیده برای مراسم فقط حلوا می‌پزند.
نوروز در ترکیه ابتدا یک جشن همیشگی بود چون آنها این روز را روزی مقدس می‌دانند اما به مرور زمان از اهمیت آن کاسته شد و اکنون این جشن، تنها در بخش هایی از مناطق کرد نشین رواج دارد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 15:34