برج های دوقلوی پتروناس

546 دفعه

 

برج های دوقلوی پتروناس از بلندترین برج های جهان است که در کوالالامپور واقع شده است. تماشای این برج در بدو ورود به کوالالامپور از برنامه های اصلی تور مالزی است. برج ۸۸ طبقه پتروناس با ارتفاع ۴۵۲ متر و دارا بودن ۸۷ آسانسور که در دو ساختمان فعال است، از جاذبه های اصلی کوالالامپور است.

برج های دوقلوی پتروناس


برج های دوقلوی کوالالامپور در شب تماشایی تر می شوند و مکان مناسبی برای قدم زدن های عاشقانه در اطراف برج پدید می آورند. این برج در لیست سیزده برج بلند دنیا قرار دارد.در ابتدا قرار بود این برج ۸ ساله ساخته شود که به دلیل درخواست دولت مالزی سرعت ساخت برج تسریع پیدا کرد و در کمتر از ۵ سال ساخته شد. آغاز ساخت برج در سال ۱۹۹۴ و پایان ساخت آن ۱۹۹۸ بود.

از آن جایی که این برج باید در مدت زمان کمی ساخته می شد، از دو کنسرسیوم برای ساخت هر برج استفاده شد. یکی از کنسرسیوم ها کره ای و دیگری، ژاپنی بود و جالب است بدانید هر دو شرکت در ساخت برج ها با یکدیگر رقابت داشتند. با این که برج اول و دوم با تفاوت زمانی یک ماه از یکدیگر شروع به ساخت کردند اما برج دوم که توسط شرکت کره ای ساخته می شد زودتر از سازندگان ژاپنی ساخته شد. درواقع قرار بود هر طبقه از برج در ۴ روز ساخته شود که کره ای ها کمی زودتر از موعد ساخت این برج را به اتمام رساندند و یک ماه عقب افتادگی از کار را با تلاش بیشتر جبران کردند.

 برج های دوقلوی پتروناس

 برجی که توسط کره ای ها ساخته شده است کاملا صاف و بدون خطا است اما برج ژاپنی ها تقریبا ۲.۵۴ سانتی متر خطا دارد.در صورتی که آتش سوزی در برج ایجاد شود، افراد می توانند از برج اول به برج دوم با امکانات ویژه ای که وجود دارد، فرار کنند.سامسونگ هم در ساخت برج های دوقلوی پتروناس مشارکت داشته است.

از آن جایی که مالزی کشوری مسلمان است، در بسیاری از بخش های برج دوقلوی کوالالامپور، معماری اسلامی دیده می شود. فرم های هندسی اسلامی نظیر مربع، ستاره هشت پر و … که همگی نشان از وحدت و پایداری اسلامی دارد در جای جای برج دیده می شود.

این دو برج توسط معمار سزار پلی ساخته شده است. جالب است بدانید که طرح اولیه این برج توسط نخست وزیر وقت مالزی رد شد. ارتفاع برج در طرح اولیه ۴۲۷ متر بود که پس از بررسی های لازم، ارتفاع آن تا ۴۵۲ متر افزایش یافت تا در سال ۲۰۰۴ به عنوان بلندترین برج در دنیا شناخته شود.پیش از ساخت برج، زمین آن به منظور مسابقات اسب دوانی استفاده می شد.عجیب نیست که تمیز کردن پنجره های برج های دوقلوی مالزی که حدود ۳۲ هزارتا است، چیزی حدود دو ماه به طول بیانجامد.

برج های دوقلوی پتروناس

این برج ها به منظور فعالیت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع شرکت هایی همچون شرکت ملی نفت، بلومبرگ، تی سی اس، مک کینسی، آی بی ام و مایکروسافت در این برج ها ساکن اند.
سرعت آسانسور های برج، ۶ متر بر ثانیه و ظرفیت آسانسور های هر برج ۲۶ نفر است. در این صورت در مدت زمان کوتاهی، افراد زیادی جابجا می شوند.

جالب ترین اتفاقی که در این برج رخ داده است، صعود مرد عنکبوتی فرانسوی به بالای برج است. مرد عنکبوتی فرانسوی که با نام رابرت آیلین شناخته شده است، در سال ۱۹۹۷ تصمیم گرفت از برج های دوقلوی پتروناس بالا برود که تا حدودی هم موفق شد. او پس از طی کردن ۶۰ طبقه، توسط نیروهای پلیس متوقف شد.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 23 تیر 1397 09:46