جشنواره رنگ هندوستان

595 دفعه

اهمیت رنگ در هندوستان باعث برگزاری جشنواره رنگ هندوستان که نام دیگر آن فستیوال هولی (holifestival) است و یکی از بهترین جشنواره های جهان محسوب می شود، شده است. با راهنما سفر همراه باشید تا بیشتر با این جشنواره هولی آشنا شوید.

 جشنواره رنگ (هولی)

جشنواره رنگ (هولی) نام جشنواره ای است در هندوستان که رنگ در آن نقش اصلی را ایفا می کند. رسم است مردم هندوستان در روز جشن به یک دیگرگلوله هایی رنگی پرتاب کنند و این روز را به خاطر قدرت لایتناهی عشق جشن بگیرند .

هولی در آغاز فصل بهار برگزار می شود، اما روز دقیق آن مشخص نیست، علامت اصلی برای فهمیدن زمان رو جشن دیدن ماه کامل در اولین شب بهار است، که ممکن است گاهی در ماه مارس و یا ماه فوریه باشد.

 فستیوال هولی (holifestival)

در سالهای اخیر در کشورهایی مثل نپال و پاکستان که جمعیت بزرگی از هندوها در آنجا وجود داردنیز این مراسم برگزار می شود. بزرگترین جشن برای هولی در منطقه‌ای به نام براج اتفاق می‌افتد که به کریشنا خدای هندو مرتبط است. ماتورا، ویرینداوان، نانداگوان و براسانا. این مکان‌ها در طول جشن مقصد گردشگران بسیاری است.

هولی با تمام زیبایی ها و فلسفه غنی که دارد، امروزه باعث بروز مشکلاتی بسیاری برای شرکت کنندگان در جشن می گردد. یکی از اساسی ترین مشکلات به همین رنگ های پودری مربوط می شود.

 فستیوال هولی (holifestival)

در زمان های گذشته تمام رنگ ها از مواد طبیعی تهیه می شده و استفاده از آنها هیچ گونه ضرری برای مردم نداشته است. اما امروزه اکثر رنگ هایی که برای جشن هولی به فروش می رسد از مواد غیر مجاز و صنعتی تهیه شده و استفاده از آنها عوارض بسیاری برای شرکت کنندگان خواهد داشت.

جشنواره رنگ

کم ترین عارضه آن بیماری های تنفسی است که قطعا بعد از جشن خیلی ها با آن مواجه می شوند و ناگفته نماند که کودکان در معرض خطرات جدی تری خواهند بود. اما مشکل بعدی مربوط به خانم ها می شود. از آن جایی که هند کشوری نا امن برای خانم هاست در این روز هم سودجویان از شلوغی ها استفاده می کنند و باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی برای خانم های جوان می شوند.

آتش بازی روز قبل از جشنواره رنگ

از آن جایی که روز قبل از جشنواره رنگ مراسم آتش بازی برقرار است، مردم باید چوب وکامپوزیت مورد نیاز برای آتش بازی را از ۴۰ روز قبل فراهم کرده باشند. روز قبل از جشن رسم است آتش های بزرگی به پا شود، مردم دور تا دور آتش ها جمع می شوند وبه جشن وشادی و سرور می پردازند، تا وقتی که آتش خاموش شود و خاکستر آن باقی بماند.بین مردم هندوستان رسم است که در این روز دو آتش بر پا می کنند ، یکی به نشانه سوختن هولی (خواهر شیطان صفت ستمگرترین پادشاه جهان) و دیگری یرای نسوختن راهالدو (Prahaldo) که برادر زاده هولی بود.

مردم تا وقتی که آتش خاموش شود صبر می کنند در انتها خاکستر آتشی را که به یاد هولی برپا شده بوده، به پیشانی خود می مالند زیرا باور دارند این کار شیطان را از آنها دور می کند.قوانین جشنواره هولی این جشن قانون سخت گیرانه خاصی ندارد، هدف شادی و بزرگداشت خوبی هاست . با اینحال قوانینی دارد که یکی از قوانین این جشنواره این است که کودکان از رنگ های محلول در آب و بزرگ ترها از رنگ های پودری استفاده کنند.از دیگر قوانین جالب جشن این است که اگر گلوله رنگی خانمی تصادفی و نه از روی عمد، به آقایی برخورد کند ، آن آقا باید هر درخواستی که آن خانوم دارد را برآورده کند.در روز جشنواره رنگ (هولی) رسم است مردم هدایایی برای همدیگر ببرند، اما انتخاب هدیه برای روز جشن هم مهم است. در انتخاب هدیه باید یک سری نکته را مد نظر داشته باشید به طور مثال این هدیه باید روح جشنواره رنگ (هولی) را که نشان دهنده عشق و برادری است به تصویر بکشد. هدیه هولی می بایست تصویر واقعی از جشنواره رنگ هندوستان را نشان دهند.

آغاز جشنواره رنگ

در هند رسم است مردم قبل از این که به خیابان ها بیایند ابتدا دست ها و پاهای مادر و پدرانشان را به نشانه احترام با رنگ آغشته کنند بعد از آن کم کم آماده می شوند تا وارد خیابان ها شوند. با پیچیدن صدای آواز و موسیقی که نشانه ای از دقایق آغازین جشن است ، مردم همه گروه گروه وارد می شوند.

جشنواره رنگ هندوستان

پیر و جوان، بچه ها و بزرگ سالان همه در این جشن شریک هستند. بچه ها را با تفنگ ها و یا سطل های پر از آب های رنگی در سطح شهر می بینید و بزرگ ترها را هم با گلوله های پودری رنگ.ازهمان دقایق ابتدایی هر کسی که پا به خیابان گذاشته باشد رنگی می شود و دیگر کسی نیست که لباس و صورتش آغشته به رنگ نباشد.

جشنواره رنگ هندوستان

پایان جشن هولی

بعد از رنگ بازی و برگزاری مراسم، روز جشن را با برپایی آتش های بزرگ به پایان می رسانند.

رسم بر این است که بعد از روشن کردن آتش مردم گروه گروه دور آن جمع شوند و رقص وپای کوبی کنند و در حالی که به سرخی آتش پیش روی شان خیره هستند، آرزو کنند تا آرزوهایشان برآورده شود.

 

 فستیوال هولی (holifestival)

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 خرداد 1397 12:01