رشته کوه های آلپ در فرانسه

2185 دفعه

کوهستان آلپ یکی از عظیم ترین رشته کوه ها در مرکز اروپاست که در بخش هایی از کشورهای  ایتالیا، فرانسه، اتریش، آلمان، سوئیس، اسلوونی و لیختن‌اشتاین گسترده شده است. رشته کوه­های آلپ طیف گسترده ای از مناظر، در میان ارتفاعات، دره و آبشار، قله های پوشیده از برف را ارائه می کند.

کوهستان آلپ تقریبا 5 آب و هوای مختلف دارد و از پوشش گیاهی و جانوری متفاوتی هم تشکیل شده است. قسمت عمده‌ آلپ را یخ و برف دائمی پوشانده و تعداد زیادی یخچال وجود دارد که طولانی‌ترین آنها گریت آلچ  به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است.

پوشش گیاهی آلپ به نسبت ارتفاع تغییر می کند. در ارتفاع زیر 1000 متر انواع گیاهان و جانوران را خواهید دید که در کنار اهالی دهکده به زندگی ادامه می دهند. در ارتفاع 1000 تا 1500 متری درختان بلوط رویش می کنند و امکان کشاورزی هم وجود دارد. علف و گل های وحشی  و درختان برگ ریز  روی دامنه های پایین به سمت بالا تا درختان کاج ادامه دارد بالاتر از کاجها ، نواحی چمنزاری است که با سنگ یا برف همیشگی در بالاترین ارتفاع پوشیده شده است و پوشش گیاهی ضعیفی دارند.

در کوه‌های آلپ تعداد بی‌شماری هتل، مهمان‌پذیر، پناهگاه و جان پناه وجود دارد، و در عین حال خدمات جانبی بسیاری مانند راهنمایان حرفه‌ای، گروه‌های نجات و انواع وسایل حمل و نقل کوهستانی در دسترس است.

این منطقه در طول تابستان و زمستان توریست های بسیاری را به خود جذب می کنند. در ماه های دسامبر و آوریل در رشته کوه های آلپ ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبرد طرفداران زیادی دارد. کوه‌های آلپ، خاستگاه کوه‌نوردی بوده‌اند و از این‌رو نقشی بی‌بدیل در تاریخ این ورزش دارند، همچنین در تابستان علاقه مندان به کوهنوردی و پیاده روی به ارتفاعات آلپ می آیند. همه ساله در ماه جولای مسابقات دوچرخه سواری "تور فرانسه" به مدت سه هفته در منطقه آلپ برگزار می‌شود. امکاناتی هم برای ورزش بانجی جامپینگ در نظر گرفته شده و می توان از مناظر زیبای این کوهستان معروف نهایت لذت و استفاده را برد. اکثر شهرهای آلپ جاده های مناسبی دارند و می توان با ماشین در آنها تردد کرد اما جاده های نواحی مرتفع حتی در تابستان صعب العبور می باشند.

لازم به ذکر است که مناطقی همچون اینترلیک در سوئیس و اینسبورک در اتریش در تابستان ها بسیار دیدنی و دلربا هستند.

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 10:20