راهنمای سفر به مصر

965 دفعه

جغرافیای مصر

مصر کشوری در شمال شرقی آفریقاست و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان، از شمال با دریای مدیترانه و از شرق با فلسطین، اردن، عربستان سعودی و دریای سرخ هم‌مرز است.


آب و هوای مصر

شمال کشور مصر به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است، صحرای شرقی و غربی هوای گرم و خشکی دارند.
به طور کلی در تمام مناطق مصر، زمستان‌های سرد که گاهاً دمای هوا به 25 درجه زیر صفر نیز می‌رسد و تابستان‌های گرم و در فصل بهار هوای غبارآلود همراه با طوفان‌های موسمی می‌باشد.

دین و زبان مصر

دین رسمی مصر اسلام است، مردم مصر در طول تاریخ پایبند دین و مذهب بوده‌اند به طوری که از سه هزار سال پیش در هر شهر خدایانی جداگانه می‌پرستیدند و هر شهری که معتبرتر می‌شد بر ارزش خدایش افزوده می‌شد. هم‌اکنون نیز مذهب تسنن دین اکثریت مردم مصر است.
روند عربی شدن زبان مصریان توسط حاکمان عرب به سده نهم میلادی برمی‌گردد، فرمانروایان عرب حاکم بر مصر از همان آغاز تمامی نوشته‌های رسمی را به عربی صادر کردند، به همین دلیل از آن زمان زبان عربی، زبان رسمی کشور مصر شد.

اقتصاد مصر

واحد پول مصر پوند است، اقتصاد مصر یکی از متنوع‌ترین منابع درآمدی را در کشورهای خاورمیانه دارد، کشاورزی، صنعت، خدمات و گردشگری به نسبت مساوی در تولید داخلی این کشور سهم دارند.

پایتخت مصر

قاهره بزرگ‌ترین شهر جهان عرب و خاورمیانه است، این شهر در بخش شمال شرقی مصر و در نزدیکی دلتای نیل قرار دارد که رود نیل از میانش می‌گذرد. شهر قاهره غنی از مسجدهای تاریخی، موزه‌های مصر باستان، کتابخانه‌ها و موسسات نشر است همچنین دارای بزرگ‌ترین صنعت فیلم‌سازی و موسیقی را در جهان عرب دارد.

جاذبه های گردشگری مصر

مسجد احمدبن طولون

مسجد احمدبن طولون یکی از قدیمی‌ترین مساجد قاهره است که مناره آن طبق مناره سامرا به شکل حلزونی ساخته شده است.

 

 مسجد احمدبن طولون

دهب

دهب در 85 کیلومتری شمال شرم الشیخ در خلیج عقبه، در نزدیکی صحرای سینا، قرار گرفته است و انواع تفریحات آبی، شترسواری و سفر با جیپ، این منطقه را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری مصر تبدیل کرده است.

دهب

موزه مصر

موزه مصر میزبان بیش از 120000 گنجینه ارزشمند مصر باستان است، جالب‌ترین اشیایی که در این موزه وجود دارند از قبیل: اتاق سلطنتی مومیایی که شامل 27 مومیایی از دوران فراعنه است، پاپیروس، سکه، اشیایی از آرامگاه توت‌عنخ‌آمون و...

موزه مصر

ابو سمبل

معابد دوقلو که در کوهستان کنده‌کاری شده‌اند و به زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده‌ی سیزدهم پیش از میلاد برمی‌گردد، از برترین آثار باستانی مصر محسوب می‌شود.

ابو سمبل

دره‌ی پادشاهان

این دره شامل 63 مقبره با اندازه های متفاوت است، تصاویری از اساطیر مصر و آیین تشییع جنازه آن دوره در این مقبره سلطنتی رسم شده است.

دره‌ی پادشاهان

رودخانه نیل

طولانی‌ترین رود جهان است که سفر با قایق در رود نیل، یکی از جذاب‌ترین تفریحات مصر محسوب می‌شود، همچنین رود نیل شاهد تمدن چندهزارساله مصر است.

رودخانه نیل

دریای سرخ

سواحل دریای سرخ یکی از زیباترین مکان‌های دنیاست که آب‌های دریای سرخ میزبان هزاران موجود دریایی متفاوت است.

دریای سرخ

معبد کرنک

معبد کرنک شامل سه معبد اصلی، معابد محصور در خشکی و چند معبد بیرونی است که یکی از مشهورترین قسمت‌های آن تالار ستون‌داری است که دارای 134 ستون بزرگ در 16 ردیف می‌باشد.

معبد کرنک

اهرام مصر

مجموعه اهرام جیزه، نامدارترین هرم‌های مصری هستند، هرم خوفو بزرگ‌ترین هرم این مجموعه است و پس از آن هرم خفرع، پسر خوفو و کوچک‌ترین هرم متعلق به منکورع نوه خوفو می‌باشد، تعدادی هرم های کوچک نیز در کنار این هرم‌ها قرار دارد که برای خاکسپاری شهبانویان مصری ساخته شده‌اند.

اهرام مصر

آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 12:05
محتوای بیشتر در این بخش: « هرم جیزه در مصر