موزه سنگ و گوهر آزادی تهران

3117 دفعه

 

موزه سنگ و گوهر آزادی کجاست؟

 

موزه سنگ و گوهر آزادی در سال 1388 در گالری اصلی مجموعه برج آزادی واقع در میدان آزادی تهران راه اندازی شد. این مجموعه یکی ازکم نظیر ترین کلکسیونهای جهان به شمار میرود، چرا که مهمترین سنگهای تزیینی جهان در آمریکا 97 نوع سنگ را در خود جای داده است و این در حالی ست که موزه آزادی 140 نوع سنگ و گوهر زینتی کمیاب مثل کهربا، الماس، یاقوت و زمرد است.
گرد آورنده این سنگها نادر صنعانی پدر سنگ و گوهر شناسی ایران است که طی سفر به 40 کشور دنیا و شرکت در نمایشگاههای سنگ و گوهر موفق به کشف بیش از 370 گوهر ایرانی شده است و آنها را در این موزه به نمایش گذاشته است.

آشنایی با موزه دریای نور آزادی

موزه سنگ و گوهر آزادی دارای 4 غرفه است، زیباترین غرفه این تالار اختصاص به نگین بی همتایی دارد که آن را الماس سبز می نامند. گوهری که پس از 120 سال جستجوی شکارچیان گوهرها سرانجام در ایران کشف شده است. غرفه های دیگر شامل انواع عقیق ها، فیروزه ها و… با زیباترین تراش ها می باشد. این موزه دارای تالار گوهر های ایرن و جهان، انواع سنگهای قیمتی با تراش منحصر به فرد توسط هنرمندان جهان، باغ گوهر ها و پرنده های گوهرین، مجسمه های سنگی کمیاب، کیک گوهرین شامل  371 نوع گوهر که کاملترین مجموعه انواع گوهر در سراسر جهان به شمار می رود، است.

تاریخچه موزه سنگ و گوهر آزادی:

این سنگ ها توسط نادر صنعانی پدر سنگ و گوهر شناسی ایران ، طی شرکت در همایش های سنگ وگوهر در سفرهایی که به بیش از 40 کشور دنیا داشت کشف و گردآوری شدند. نادر صنعانی در سفرهای خود موفق به کشف بیش از 370 گوهر ایرانی شد. همچنین در این موزه بیش از صد نوع سنگ علمی در بخش علمی موزه قرار دارد.در سال 1388 این موزه در مجموعه برج آزادی واقع در میدان آزادی راه اندازی شد تا این سنگ های زینتی به نمایش عموم گذاشته شود. در طول فعالیت موزه سنگ برج آزادی از سال 88 به بعد صدها هزار نفر از علاقه مندان از این موزه دیدن کرده اند. که این مساله نشان از علاقه و استقبال مردم از علم و هنر است .

آدرس و روزهای بازدید از موزه سنگ و گوهر آزادی: ‌

بازدید از این موزه همه روزه به غیر از شنبه ها برای عموم آزاد است. آدرس:‌ تهران، میدان آزادی، برج آزادی

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 14:26