دره هفت غار در نیشابور

1365 دفعه

در شمال شهر نیشابور ، تنگ دره ای قرار دار که از گذشته های دور آن را به نام  دره هفت غار می شناسند. البته در واقع غاری وجود ندارد بلکه ۷ تنگه هست که به نام ۷ غار معروف شده است. زیبایی و کم نظیر بودن و همچنین دم دست بودن این دره باعث شده که هر سال این منطقه بازدید کننده زیادی داشته باشد. آب و هوا و مناظر طبیعی این منطقه آن را به یکی از اصلی ترین ییلاقات نیشابور تبدیل کرده است. یکی دیگر از جاذبه های این منطقه رنگ سرخ خاک رسی آن است که باعث رنگ آمیزی و جلوه ای خاص شده. این دره در هر فصلی زیبایی های خاص خودش را دارد ولی در بهار و پاییز فوق العاده است.

این دره با تنوع و دگرگونی خود، اشتیاق دیدار را در بازدیدکنندگان افزایش می‌دهد زیرا به دلیل فرسایشی بودن و شیب تند آن هرساله پس از بارش‌ها شکل جدیدی به خود می‌گیرد و آبشارهای بزرگ وکوچکی را ایجاد می‌کند و مرتبا دچار دگرگونی می‌شود. پس به یاد داشته باشید که سفر به این منطقه هرگز برای شما تکراری نخواهد بود.

مسیرهای متفاوتی برای دسترسی به دره هفت غار وجود دارد که آسان‌ترین آن مسیر روستای باغرود است که پس از ده دقیقه کوهپیمایی می‌توان به ابتدای این دره در ارتفاع ۱۵۰۰ متری رسید. از جمله مسیرهای دسترسی دیگر می‌توان به خود روستای غار اشاره نمود.

پس از عبور از دره و زیبایی‌های آن به مدت تقریبا دو تا سه ساعت، به منطقه‌ای باز و به سرچشمه اصلی رودخانه در ارتفاع ۱۹۰۰ متری خواهید رسید. لازم به ذکر است که برخلاف سرد و گوارا بودن آب این چشمه، املاح زیادی در آب وجود دارد.

فراموش نکنید که این دره علی‌رغم زیبایی و مهربان بودن، برخی اوقات در مواقعی که بارندگی زیاد است، امکان خطراتی وجود دارد.

 

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 13:44