دره ستاره ها مکانی عجیب در قشم

1313 دفعه

دره ستاره ها یا ژئو پارکِ دره ستارگان قشم؛ این دره یکی از ژئوسایت های جزیره قشم است که در پنج کیلومتری جنوب جزیره قشم و بعد از روستای "برکه خلف” قرار دارد.
این دره که در شمال روستای خلف قرار گرفته، دارای قدمتی در حدود دو میلیون سال یعنی مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیک است و بر اثر فرسایش، شاهکاری چنین بی بدیل در جزیره قشم خلق شده است. در گوشه و کنار ستون ها و دره ستاره ها راه هاى تنگ، باریک و گاه پهن و وسیعی به چشم می خورد که با نظم خاص خود گردشگر را مبهوت خود می کند.

 

 

منظره های این دره آنقدر تماشایی و جالب است که باعث شده به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. (ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است).
  دره ستاره هامحلی برای شیفته گان پدیده های آسمانی است که شب هنگام به دور از داستان های خیال انگیز تسخیر دره توسط ارواح از بام تندیس ها، اجرام و پدیده های آسمانی را رصد کنند. شب ها این منطقه، بسیار تماشایی و تعمق برانگیز است. شب های بسیار دلنشین و خاطره انگیزی دارد که سکوت و آرامشی دره را دربر می گیرد و ستارگان تا سرحد امکان به زمین نزدیک می شوند و انگار برای جشنی بزرگ زمین را چراغانی کرده اند و جلوه ای خیره کننده و بدیع به این ناحیه می بخشند.
مردم این منطقه که در گویش محلی به این منطقه “استار اوتیده ” می گویند و عقیده دارند که اینجا محل برخورد شهاب سنگی از آسمان به زمین بوده و باعث خلق این مناظر شده و شگفتی سنگ های غول آسای این دره به خاطر برخورد همین ستاره است! ماندن در این نقطه از جزیره پس از غروب آفتاب برای اهالی نگران کننده و دلهره آور است، چون می پندارند با سکوت شب موجودات فرازمینی در این دره گردهم می آیند.
دره ای که محل گذر ارواح است؛ ارواح شب ها به اینجا می آیند! داستان های وهم انگیزی درباره این دره که شبیه عمارتی ویران شده با دالان های تو در تو و شکاف ها و حفره های بسیار است؛ صداهایی که بر اثر وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه لای ستون ها و حفره های این دره ایجاد می شود باعث شده تا برخی از اهالی به این باور برسند که شب ها در هنگام تاریکی هوا، ارواح و اجنه به این محل می آیند و در لابه لای این ستون ها رفت و آمد می کنند و به همین خاطر اهالی شب ها به دره ستاره ها نمی روند. به طوریکه با تاریک شدن هوا گذرشان به این دره نمی افتد و معمولا با لبخند مسافران غریبه را برای رفتن به این دره در تاریکی منصرف می کنند و می گویند: اجنه و ارواح شب ها به آن رفت وآمد دارند.( البته هیچ دلیل علمی برای اثبات آن وجود ندارد و این باورها حقیقت نداشته است.)

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 15:09