آبشارهای گلستان

157 دفعه

آبشار لوه

آبشار لوه در گلستان در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارد. برخلاف دیگر آبشارهای دیدنی که در استان گلستان وجود دارد، آبشار لوه یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی است که در این استان واقع است، علاوه بر زیبایی اولویت این آبشار به نسبت دیگر آبشارهای این استان دسترسی راحت به آن است. این آبشار در کنار روستایی هم‌ نام با خودش قرار دارد که کمتر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

آبشار لوه در گلستان در دل جنگل های انبوهی از درختان ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. این درختان بر زیبایی آبشار و البته بر مطبوع بودن آب‌ و هوا و دلپذیر کردن مناظر برای مسافران افزوده است. آبی که در این آبشار از صخره های طبقه ای پایین ریخته می شود، در هر طبقه حوضچه هایی به وجود آمده است که پیش از ریختن به طبقه بعدی آب از آن ها گذر می کند. ارتفاع بلندترین طبقه این آبشار ۱۵ متر است و در نهایت ارتفاع مجموعه آبشارها به ۷۰ متر می‌رسد. در واقع آنچه لوه نامیده می ‌شود مجموعه‌ ای از آبشارها است. متاسفانه با توجه به طبیعت زیبا و دسترسی راحتی که برای این آبشار وجود دارد اما امکانات رفاهی و اقامتی مناسبی برای آن در نظر گرفته نشده است.

جالب است بدانید که آبشار لوه در گلستان مقصد تورهای پیاده روی از دل جنگل های هیرکانی گلستان هم نیز محسوب می شود. در حقیقت این آبشار در شمال این جنگل های قرار دارد و جنگل در جنوب به استان سمنان و دشت های زیبای نزدیک به شاهرود نیز می رسد. پیاده‌ روی از این مسیر به سمت آبشار در مسیری شیبدار انجام می‌ شود و نسبتا طولانی است.

آبشار لوه 

بهترین زمان سفر به آبشار لوه در گلستان

با توجه به این که آبشار لوه در گلستان قرار دارد و شرایط آب و هوایی استان های شمالی کشور تقریبا در فصل های مختلف مشخص است باید بدانید که بهترین زمان سفر به سمت این منطقه فصل بهار است.

مسیر دسترسی به آبشار لوه

برای رفتن به مشهد و برای بازدید از آن می توانید از شاهرود و هم از گرگان حرکت کنید؛ تفاوت این دو مسیر در این است که درصورت حرکت از گرگان کمتر با هوای گرم و خشک روبرو می ‌شوید. لازم به ذکر است که بگوییم فاصله گالیکش و گرگان ۱۰۸ کیلومتر و فاصله آبشار تا گالیکش هم در حومه این شهر ۲۰ کیلومتر می شود؛ یعنی برای اینکه از گرگان به مشهد بروید باید به سمت مینودشت حرکت کنید. بعد از اینکه از مینودشت به گالیکش رسیدید با ۲۰ کیلومتر رانندگی بیشتر به آبشار لوه برخورد می‌کنید. اگر در مسیرتان ترافیک نباشد حدودا دو ساعت و ۱۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.

فاصله ی بین آبشاره لوه در گلستان تا مسیر اصلی گلستان-خراسان به عنوان مسیری پرتردد به ویژه برای زائران مشهد محسوب می شود و فقط ۵ کیلومتر است و حتی برای آن هایی که به قصد این آبشار سفر نمی کنند. اگرچه فقط یک تابلوی کوچک نشانه مسیر فرعی است که از جاده جدا می ‌شود.

آبشار لوه

آبشار اوشرشره

آبشار خزه ای اُشِرشِره یکی از مناطق ناشناخته ای بود که به تازگی توسط تعدادی از افراد بومی کشف و معرفی گردید. این آبشار در جنوب روستای شفیع آباد فندرسک و در جنگلی بکر و طبیعی نظر هر بیننده را به شگفتی وا می دارد. ارتفاع این آبشار خزه ای حدود 35 متر است. آبشار اوشرشره بر روی یک صخره سنگی کله‌ قندی‌ مانند که خزه‌های پراکنده سطح آن‌ را پوشیده است قرار گرفته و ارتفاع کلی ریزشگاه 15 متر است و در قسمت جنوب شرقی رودخانه اوتره قرار دارد. از چشم‌اندازهای محیطی این آبشار زیبا وجود آبشارهای کوچک است که از مسافت 150 متر نرسیده به آبشار شروع می‌شوند که از دیواره‌های سمت راست دره به داخل رودخانه سرازیر هستند نمای بسیار زیبا و حیرت انگیز را در طبیعت دره ایجاد کرده است.

آبشار اوشرشره

آبشار شادان

این آبشار هفت طبقه در 7 کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگلهای بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد. ارتفاع آبشار در حدود 40 متر است که آب در شکست های زیبا در هفت نقطه آن منظره ای زیبا را ایجاد کرده. یه همین دلیل به آبشار هفت طبقه معروف گشته. این آبشار تا چند سال قبل ناشناخته بود تا اینکه گروهی از کوهنوردان بالابلوک در مسیر کوهنوردی با آن برخورد نمودند.

آبشار شادان

آبشار شصت کلاته

آبشار شصت کلاته در انتهای جنگل شصت کلا، در بیست و دو کیلومتری جنوب غرب گرگان واقع گشته و مسیر دسترسی به آن از میان این جنگل زیبا می گذرد. در کف تاریک جنگل و در کنار درختان، می توان انواع و اقسام قارچ های رنگارنگ و البته خطرناک را یافت که بسیاری از آنها خواص دارویی و صنعتی مهمی دارند. رودخانه شصت کلا به طول تقریبی 43 کیلومتر از دامنه های شمالی کوه قل بلاغ سرچشمه گرفته و با عبور از دره ها و جنگل های زیبای کوه جوزبندو سیراب نمودن روستای سیدمیران به دشت گرگان و مازاد آن به رودخانه قره سو می ریزد. این رود زیبا در مسیر خود آبشارهایی چون باران کوه و شصت کلاته را آفریده است.

آبشار شصت کلاته

آبشار پشمکی

آبشار پشمکی در 10 کیلومتری جنوب شهر رامیان در روستای پا قلعه واقع است. این روستا از شمال شرقی به پل آرام و از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال شرقی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می شود. این آبشار در 3 کیلومتری غرب روستای پا قلعه قرار گرفته است و ارتفاعی در حدود 8 متر دارد و سنگهای آن مملو از گلسنگ و خزه است که مناظر جالبی ایجاد کرده است.

آبشار پشمکی

آبشار چه جا

چه جا منطقه ای سیاحتی و بسیار زیبا در شهرستان علی آباد کتول است که برای رفتن به آن می بایست از دهنه محمدآباد گذشت. محمدآباد در پنج کیلومتری جنوب فاضل آباد واقع است. در جنوب محمدآباد و با عبور از جاده ای پر پیچ و خم که به زبان محلی به آن ته کوه تل گفته می شود به این ییلاق خواهید رسید. در ابتدای این روستای خوش آب و هوا، گورستان قدیمی به چشم می خورد که نشان از تاریخ کهن این دیار دارد. آبشار چه جا در نهایت زیبایی در نزدیکی این روستا خودنمایی می کند و پذیرای بازدید کنندگان خویش است.

آبشار اوتره

آبشار اوتره در دل جنگل قرار دارد و در 7 طبقه ایجاد شده. در این مسیر آبشارهای دیگری نیز به چشم میخورد از جمله اُشرشره با ارتفاعی بالغ بر 35 متر و اُگردگرد که در ابتدای مسیر رودخانه قرار دارد. در دامنه جنگل دوبرار آب بندانی به مساحت 13 هکتار ایجاد گردیده که با توجه به موقعیت مکانی آن مناظری زیبایی ایجاد شده است. این آبشار که در بالای آبشار هفت‌ بهشت قرار گرفته و از نظر میزان آبدهی بیشتر از دیگر آبشارهاست که مسیر اصلی رودخانه اوتره را تشکیل می‌دهد و ارتفاع کلی ریزشگاه به 25 متر می‌رسد و در زمان طغیان سبب از بین رفتن صخره‌های سنگی می‌شود و حتی موجب تخریب و فرسایش بستر رودخانه نیز می‌شود.

بستر رودخانه یا کف دره که آب در آن به پایین دره جریان دارد بیشتر به وسیله سنگ‌های مادر به‌صورت صاف و یکنواخت پوشیده شده است و به علت فرسایش آبی بستر رودخانه در فواصل میانی آبشارها، دیواره‌ها یا آبشارهای کوچک به ارتفاع 1.5 تا 2.5 متر تشکیل شده و در پای این دیواره‌ها حوضچه‌هایی به عمق 1 تا 2 متر ایجاد شده است. راه دسترسی به این آبشارها به‌ صورت پیاده‌ روی و در برخی قسمت‌ها بسیار سخت است و برای رسیدن به آبشارهای بالایی باید از روی یال‌ها و صخره‌ها با شیب بسیار تند عبور کرد.

آبشار اوتره

آبشار و آبگیر بالی قایه

بالی قایه، روستایی از توابع بخش مراوه تپه شهرستان کلاله است و آبشار در 1 کیلومتری متری این روستا واقع شده. برای دسترسی به این آبشار وارد جاده مراوه تپه به سمت کلاله شوید و پس از 17 کیلومتر به روستای بالی قایه میرسید. این روستا در فاصله 4 کیلومتری روستای چناران و در مجاورت روستاهای آق امام، اوچران، سوجق و کمرلی است. بالی قایه به معنای کوه دارای عسل است. در حدود 200 متری روستا کوهی وجود داره که کندوهای طبیعی عسل در آن بوده و نام روستا از آن گرفته شده. ” بال ” در زبان ترکمنی به معنی عسل میباشد و ” قایه ” به معنی منطقه یا دره است.

آبشار بالی قایه ارتفاعی در حدود 10 متر دارد و از دل دیواره ای سنگی به پایین میریزد. آبشار در محل برخورد به زمین آبگیر زیبایی ایجاد کرده است. منطقه آبشار درون تنگه ای زیبا واقع شده که مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است. رودخانه بالی قایه از چشمه های روستای اوچران شروع و پس از ایجاد آبشار، از عبور کنار روستاهای بالی قایه، چناران و قرهقل تپه به رودخانه اترک می ریزه. در منطقه آبشار پوشش گیاهی انجیر وحشی، درخت مو، انار، تمشک و... قابل مشاهده است.

آبشار و آبگیر بالی قایه

آبشار زیارت

آبشار زیارت در ۱۸ کیلومتری شهر گرگان و در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت واقع شده است. آبشار زیارت در مسیر یکی از شعبات فرعی رودخانه خاصه رود قرار دارد. این رود از ارتفاع حدود ۱۶ متری به داخل حوضچه‌ای می‌ریزد. این آبشار در فصول بهار و تابستان، محل بازدید و گردش مردم منطقه و سایر مسافران از تمام نقاط کشور است.

آبشار زیارت

آبشار گلستان

یکی دیگر از آبشارهای استان که دیدنش خالی از لطف نیست، آبشار گلستان است. این آبشار در بالادست گردشگاه پارک ملی گلستان واقع شده است. ارتفاع آبشار حدود ۱۹.۵ متر و دارای آب همیشگی است. این آبشار در محور اصلی مشهد- تهران قرار دارد و دسترسی به آن راحت است. تجربه ساعاتی فرح بخش در کنار این آبشار می تواند خستگی مسیر راه را کم کند. اگر زائر امام رضا(ع) هستید، پیشنهاد میکنیم حتما از این آبشار دیدن نمایید.

 آبشار گلستان

آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده است. این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. جنگل رنگو دارای گرمابه قدیمی، امامزاده ابراهیم است و از لحاظ طبیعی، دارای طبیعت زیبا اطراف آبشار و دره های مسیر رودخانه های منطقه است. همچنین حدود ۵ ساعت پیاده روی در امتداد دره و رود خانه آبشار رنگو خودنمایی می کند. این منطقه از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. 

آبشار رنگو

آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 خرداد 1398 10:08

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید