خانه توفیقی زنجان

569 دفعه

خانه ثبت ملی توفیقی در بافت قدیمی شهر زنجان یعنی خیابان امام خمینی، خیابان خواجه نصیر الدین طوسی، محله غریبه بالا قرار دارد.این بنا به جهت وجود رود خانه معروف زنجان چاي در جنوب شهروهمچنين رشته كوههایي که در ضلع شمالي شهرقرار گرفته اند در قسمت شرقي شهر و در حد فاصل رشته كوههاي مزبور رودخانه زنجان چاي ( در قسمت شمالي رود خانه ) واقع گرديد.

خانه توفیقی زنجان
خانه توفیقی از جمله بناهای اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی است. خانه توفیقی را از آن جا که محل سکونت اولین شهردار زنجان؛ مرحوم علی اکبر خان توفیقی بود به این نام می خواندند. در سال های اخیر مرمت و بازسازی بنا با هدف تغییر کاربری صورت گرفت. در سال 1378 موزه شهدای زنجان به طور رسمی در این مکان تاسیس شد. در موزه‌ شهدای زنجان آثار ارزشمندی همچون پوتین، پلاک، لباس و چفیه شهدا به همراه وصیت نامه ها و سایر آثار دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی برای عموم به نمایش در آمده است.

خانه توفیقی زنجان

خانه توفیقی زنجان
عمارت توفیقی در دو طبقه با معماری برگرفته از اصل تقارن و پوشش شیروانی سقف با تلاش هنرمندان آن دوران احداث شده است. از جمله شاخص های معماری این اثر بخش آجرکاری شده در طرح های تزئینی متعدد، لمبه کاری در نماهای سقفی و سبک ویژه تزئینات بدنه خارجی بناست.در نمای رو به روی ساختمان یک حجم پیش آمدگی به عنوان تالار طبقه اول وجود دارد که با ستون های آجری گرد، پرکارترین بخش نماسازی این ساختمان به لحاظ آجرکاری است. سرانجام اینکه رو به روی در ورودی راه پله ای است که طبقات را به هم متصل می کند و اتاق ها به صورت متقارن در دو طرف آن قرار دارند.

خانه توفیقی زنجان

خانه توفیقی زنجان

خانه توفیقی زنجان

 

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 15:47