دریاچه ولشت کلاردشت

2087 دفعه

دریاچه‌ها یکی از نمونه‌های زیبای طبیعت هستند و هر دریاچه‌ای ویژگی‌ها و زیبایی‌های خاصی دارد که بازدید از هریک می‌تواند جذابیت‌های ویژه‌ خود را داشته باشد. دریاچه ولشت در استان مازندران یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین کشور است که چشم انداز طبیعی این جلوه ی خدادادی به همراه ویژگی های باستان شناسی، مردم شناسی و هنرهای سنتی یکی از مقاصد زیبای شمال کشور به حساب می آید که علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند. در ادامه به معرفی دریاچه ولشت می پردازیم.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در میان دره ای قرار گرفته و همچون جواهری خودش را از نگاه ها پنهان کرده است. آب از قلب زمین می جوشد و از طریق جوشش چشمه ها خودش را به دریاچه می رساند. در اینجا جالب است بدانید که در کشورمان تنها ۲۸ دریاچه طبیعی و ۹ دریاچه بر اثر ساخت سد وجود دارد.

دریاچه‌ ولشت حدود ۱۵۰۰۰۰ متر مربع وسعت و ۲۰ متر عمق دارد، این رقم در نواحی کناری دریاچه به ۹ متر و در وسط دریاچه حدود ۱۸ متر می‌باشد. برآورد می‌شود این دریاچه حدود ۳ میلیون متر مکعب آب شیرین دارد.

دریاچه ولشت

دریاچه ی ولشت توسط کوه هایی محاصره شده  و تصویری متفاوت را به نمایش گذاشته است که تماشای آن آرامش کم نظیری را به شما ارائه می دهد. همچنین قدم زدن در کنار دریاچه و لذت بردن از فضای متفاوت آن و ثبت تصویر از این شاهکار طبیعی و ملی یکی از لذت های این سفر است. علاوه بر این اگر به اصول ماهیگیری آشنایی دارید وسایل ماهیگیری خود را بردارید و به سوی ولشت بروید.شنا در این دریاچه می تواند تجربه ای لذت بخش و در عین حال تلخ باشد. اگر شناگر حرفه ای نیستید و یا فردی حرفه ای در کنار شما نیست به هیچ وجه تن به آب دریاچه نزنید.در این دریاچه امکانات قایق سواری نیز وجود دارد که می توانید به وسیله ی آنها به میان دریاچه بروید . برخی نیز با بردن قایق های بادی خود ، تفریحی متفاوت را در سفرشان رقم می زنند.

دریاچه ولشت

دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی چالوس و در شمال شرقی کلاردشت واقع شده است. مسیر دسترسی به این دریاچه از محور کندوان (جاده چالوس) است. پس از طی کردن حدود ۲۳ کیلومتر جاده‌ی کوهستانی و گذر از میان جنگل‌های زیبای کاج، بعد از پل کجور یک راه فرعی آسفالته به سمت غرب امتداد دارد که به روستای کردی چال می‌رسد. ادامه‌ی مسیر و از روستای کردی چال به سمت دریاچه‌ ولشت خاکی و نه‌چندان مناسب است. این دریاچه آب شیرین به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است و تمامی مناطق اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده ی سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

دریاچه ولشت

همه ساله گردشگران زیادی به واسطه‌ی منظره‌ی زیبا این دریاچه و معدود بودن دریاچه‌های مشابه در سطح ایران، از ولشت بازدید می‌کنند تا به استراحت، لذت بردن از طبیعت، ماهیگیری در کنار دریاچه،‌ قدم زدن، شنا و یا قایق‌سواری در دریاچه بپردازند. ناگفته نماند که این دریاچه برای گردش‌های موقت و یکروزه مناسب‌تر است، چراکه هیچ‌گونه پوشش گیاهی و یا سرپناه خاصی در اطراف دریاچه وجود ندارد. در اطراف دریاچه تنها چند درخت وجود دارد و واقعاً‌ باید خوش‌شانس باشید که گردشگری زودتر از شما به سایه‌ آن پناه نبرده باشد.

از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به کجور و کلاردشت در بخش های شرقی و غربی مرزن آباد، در کیلومتر 25 جاده چالوس- کرج اشاره کرد که دو منطقه ییلاقی است که دارای چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی دیدنی و جذابی هستند.

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 09:01
محتوای بیشتر در این بخش: « متل قو کجاست؟ دریاچه شورمست »