مسجد نصیر الملک در شیراز

2870 دفعه

مسجد نصیرالملک شیراز از مساجد قدیمی شیراز می‌باشد و به تعبیر بسیاری از مردم، زیباترین مسجد شیراز، مسجد نصیرالملک است. مسجد نصیرالملک از دیرباز به دلیل معماری و ترکیب‌رنگ‌های به کار برده در ساختمان و شیشه‌ها و پنجره‌های آن شهرت خاصی یافته است.
مسجد نصیرالملک از دیدگاه کاشی‌کاری، ارزنده‌ترین مسجد ایران و از دیدگاه ساختمان‌سازی و به ویژه کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری بی‌مانند است.

مسجد نصیرالملک دارای مساحت ۲۸۹۰ متر مربع و زیر بنای ۲۲۱۶ متر مربع است در این مسجد از شیشه‌های رنگی استفاده شده به همین علت آن را مسجد صورتی ایران نیز می‌گویند.  این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و در کوچه نصیر الملک قرار دارد. این مسجد كه از بناهای دوران قاجار است بنا به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شد. معماری آن توسط محمد حسن و کاشی کاری  استاد محمد رضا از بزرگان قاجار بوده است. مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی به طول انجامیده است. مرمت، حفظ و نگهداری این بنای ارزشمند با رعایت استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی از سال‌ها پیش توسط موقوفه نصیرالملک به تولیت آقای محمود قوام آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

حیاط این مسجد به شکل چهار گوش است و در حیاط مسجد، حوضی مستطیلی و بزرگ در مقابل ایوان مسجد قرار دارد که از سنگ ساخته شده و قواره‌های سنگی در میانه آن قرار گرفته است. مسجد یک سر در ورودی دارد و دو ورودی دیگر آن به کوچه جنوبی و مسجد و به امامزاده جنب آن مرتبط می‌باشد ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزیینات فراوانی از گل سرخ گل زنبق شیراز است. دور تا دور این مسجد با کاشی هفت رنگ تزیین شده و این مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه هم نیستند و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است. ایوان شمالی دارای سه نیم طاق است  که طاق میانی طاقی بلند است و به طاق مروارید معروف است. تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده است و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده است .

مسجد نصیرالملک دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان شرقی که شبستان زمستانه است و شبستان غربی در واقع شبستان تابستانه محسوب می‌شود؛ که پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کار شده و زیباتر است. طاق این شبستان بر روی ستون‌ها ی سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن است. سنگ تراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته شده از مسجد وکیل  و مسجد مشیر شیراز است و از سنگ گندمک یکپارچه ساخته شده است. طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاری‌های زیبا تزیین شده است.آسمانه این شبستان با نقشهایی چون گل و بته و نقوش اسلیمی تزئین و چند آیه از آیات قرآن به خط ثلث عالی مزین شده است.کف آن با کاشی های فیروزه‌ای و سنگ کف محراب آن از جنس مرمر است و از سطح کف شبستان پایین تر است.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 15:15