باغ دیدنی ارم در شیراز

2270 دفعه

 باغ ارم درشمال غربی شهر شیراز قرار دارد که باغ زیبایی ازدوره قاجاریه است. در سمت جنوب باغ ارم رودخانه خشک شیراز از شرق به غرب امتداد دارد . وسعت باغ بیش از سه هکتار و از درختان مرکبات و سرو پوشیده شده است.

تاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است.این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است. در زمان زندیه هم کریم‌خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید. در زمان قاجاریه این باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در این زمان عمارتی در این باغ ساخته شد اما در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجارعمارتی دیگر پی ریزی شد. باغ ارم بوسیله دولت وکمکهای مادی حکومت پهلوی خریداری و تعمیر و به دانشگاه شیراز اهداء گردید . این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری از شاهکارهای معماری زمان قاجار است.

عمارت وسط، هسته مرکزی باغ ارم محسوب می‌شود.شیوه معماری عمارت باغ ارم به سبک زمان قاجاریه و به تقلید از سبک معماری زندیه است. در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰ در سی‌وپنجمین اجلاس کمیتهٔ میراث جهانی یونسکو باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 15:04
محتوای بیشتر در این بخش: بهشت گمشده یا تنگ بستانک در شیراز »