آبشار فدامي داراب در استان فارس

1943 دفعه

آبشار فدامي داراب، چشمه ای که در دل گرمای سوزان از دل کوه می جوشد. این آبشار در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، در نزدیکی شهر فدامی و در ارتفاع حدود ٨٠٠ متری از سطح دریا قرار دارد.

چشمه ی فدامی پس از آنکه حوضچه ای به عمق حدود 20 متر را پر کرد سر ریز می کند. این چشمه حدود یک متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد و پس از گذر از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می دهد.

آبشار فدامی به عنوان منحصر به فردترین آبشار ایران مطرح است.یکی از وی‍ژگیهای آن وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند.

از ويژگي هاي ارزشمند آبشار فدامی ، دايمي و شيرين بودن آب آن است که با توجه به موسمي و شور بودن اکثر آبهاي جاري در اين منطقه از اهميت خاصي برخوردار است و در اصل آب شـُرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین می کند. آبشار زیبای فدامی با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می کاهد.  آبشار شیرین بین 12 تا 20 متر ارتفاع دارد و ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است. قابل توجه است که در گذشته آبشار فدامی عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد و عرض آن  به 800 متر می رسید ولی امروزه به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست به 200 متر رسیده است.

در زير آبشار حوضچه اي بزرگ بوجود آمده و در بالاي آن پوششي متراکم از گياهان بلند و نيزار ديده مي شود. وجود نخل های خودرو در کنار آبشار به زیبایی آن افزوده است. نکته قابل توجه، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.

تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه های این منطقه زیباست.

آبشار فدامي يکي از تفرجگاه هاي زيباست که با منظره اي زيبا و دل انگيز روح هر انسان دوستدار طبيعت را نوازش مي دهد و هر ساله ميزبان تعداد زیادی از علاقمندان به طبيعت است.

آدرس: 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 14:57
محتوای بیشتر در این بخش: « دریاچه برم فیروز در استان فارس