جنگل های دریایی حرا در قشم

2220 دفعه

 جنگل های حرا یکی از عجیب ترین عناصر طبیعی خلقت در جهان هستند. بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان (در فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) یکی از شگفت آورترین جاذبه های طبیعی کشورمان است که هر سال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند.این جنگل های دریایی در گستره‌ای برابر 200 کیلومترمربع بوجود آمده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است و تفاوتی آشکار با تمامی جنگل‌هایی دارد که تا کنون دیده‌اید.

 

 

 

 

حرا، نام جنگل‌های شگفت‌انگیزی است که ریشه درختان در آب است و در هنگام مد، شما درختانی را مشاهده خواهید کرد که سر از آب بیرون آورده‌اند. مجموعه‌ ای از درختان سرسبز حرا با آبراهه‌ ها و پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌ اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان می‌ باشد.

درختان حرا با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست خود دارند، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند، در واقع درخت حرا یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است. گیاهان حرا برگ‌هایی با ظاهر بیضی‌شکل و قاعده‌ای باریک است و میوه حرا، بادامی‌شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود. گیاهان حرا در دوره ائوسن و الیگوسن در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده است.

حرا در ۸ منطقه حفاظت شده بین‌ المللی ایران می‌ روید که در این میان جنگل‌ های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌ های خلیج فارس به شمار می‌ آید. جنگل حرا زیستگاه مناسبی برای نرم‌تنان، سخت‌پوستان و ماهیان پدید آورده است که منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی هستند. همچنین جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر همچون حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک‌تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکائی و …. از مناطق گرمسیری است. . به علاوه این جنگل ها محل مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر به شمار می روند. سالانه بیش از یکصد پرنده آبزی و کنار آبزی در جنگل حرا دیده می شود.

گشت و دیدار از جنگل حرا خاطره‌ای به یاد ماندنی در اذهان دوستداران طبیعت، آب، هوا، درخت و پرندگان و سکوت استثنایی باقی می‌گذارد. تنها راه تماشای جنگل های حرا، راه آبی و همراه شدن  با ناخدایان پرتجربه است. جزیره زیبای قشم از انبوه ترین و وسیع ترین جنگل های حرا برخوردار است. از این رو سازمان جهانی یونسکو جنگل‌ های این جزیره را منحصر به فرد لقب داده و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1398 15:14