655 دفعه

عمارت و باغ فردوس یک قصر تاریخی در شمال تهران است و همچون نگینی ماندگار و دیرینه در پیشانی تهران است. یکی از خانه های ارزشمند و تاریخی در بخش شمیرانات تهران است که مربوط به دوره قاجار است.
از ویژگی های این عمارت بنایی اعیانی با تزئینات فوق العاده ساختمان، خصوصا گچ بری های کم نظیر دوره قاجاریه و از جذاب ترین بخش های این عمارت زیبا،  توخالی بودن آویزهایی که از سقف پایین آمده اند می باشد. تمامی اتاق‌ها و سالن‌ها گچ‌بری‌های بسیار زیبایی در زیر حاشیه سقف را دارا می‌باشند.از نکات بسیار شاخص در گچبری‌ها می‌توان به مقرنس کاری‌های گل و شاخ و برگ اشاره کرد.

باغ فردوس در اراضی محمدیه با دو عمارت در شمال و جنوب به دستور محمد شاه قاجار (1213- 1227 هـ.ش) ساخته شد که عمارت شمالی به کلی ویران و عمارت جنوبی آن پا برجاست.
باغ فردوس محله‌ای از شمیران است که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده‌است. از خیابان ولی عصر تا ساختمان موزه، آبنما و فضای سبز طراحی شده  با درختان چنار کهنسال راهنمای مسیر ورودی است. پس از ورود به محوطه، مجسمه‌های برنزی سهروردی و ابن هیثم جلب توجه می‌کند. ابن هیثم اولین دانشمند فیزیک نور در جهان و  از دانشمندان سرشناس ایرانی است.


در سال ۱۳۵۰ ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و بعد از انقلاب هم در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. و از سال 1381 به عنوان موزه سینما مورد بهره برداری قرار گرفته است. وسعت باغ فردوس ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول آن ۲۸۰ متر و شیب آن از شمال غربی به جنوب شرقی است. این باغ به شماره 1876 مورخ 11/5/76 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید