آبشارهای ایگواسو برزیل

3534 دفعه

 

در سال ۲۰۱۱ و هنگامی که اسامی عجایب هفتگانه طبیعی دنیا معرفی شدند نام آبشارهای ایگواسو برزیل یا آرژانتین در این فهرست قرار داشت. با اینکه نام آبشارهای معروف بسیاری را تاکنون ممکن است شنیده باشید، آبشارهایی مانند آبشار نیاگارا اما آبشاری که درون جنگل های آمازون تا مدت ها مخفی بود، هم اکنون به یکی از جذاب ترین و شناخته شده ترین آبشارهای دنیا تبدیل شده است. آبشارهایی که از آن ها به عنوان بلندترین و عریض ترین آبشارهای دنیا یاد می شود و گوی سبقت را از آبشار نیاگارا ربوده است. بلندترین ناحیه این آبشار، ۸۲ متر طول دارد در حالی که بلندترین ناحیه آبشار نیاگارا تنها ۵۰ متر ارتفاع دارد. حتی از نظر عرض نیز، آبشارهای ایگواسو برزیل ۴ برابر آبشار نیاگارا هستند.
جاذبه های که هم اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو نام خود را تثبیت نموده و هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. گردشگران برای بازدید از این آبشارها، هم از کشور آرژانتین و هم از کشور برزیل می توانند اقدام کنند. بعضی از گردشگران ناحیه سمت آرژانتین را به سمت برزیلی ترجیح می دهند.

آیا این آبشارها در برزیل هستند یا در آرژانتین؟

در جواب این سوال باید گفت هر دو. در واقع طول آبشارهای ایگواسو ۲٫۷ کیلومتر بوده که در امتداد رود ایگواسو قرار گرفته است. این رود نیز خط مرزی بین این دو کشور را تعیین می کند. هر چند که تقریبا ۸۰ درصد از این آبشارها در ناحیه آرژانتینی واقع شده اند اما بیش از ۹۵ درصد از بستر رودخانه و پارک در ناحیه برزیلی آن قرار گرفته اند. به همین خاطر بیشتر گردشگرانی که می خواهند روی رودهای پایین دست آبشارهای ایگواسو برزیل قایق سواری کنند، به پارک ملی ایگواسو در بزریل می آیند. در این منطقه و ناحیه برزیلی پارک می توانید از مناظر باشکوه و بی نظیر پایین آبشار و با ایمنی بیشتر دیدن کنید. حتی در زیر آبشارها، قایق سواری و کروز رودخانه را انتخاب کنید.
در سمت برزیلی حتی می توان به دیدن سد ایتایپو نیز رفت. از خصوصیات این آبشارها می توان عریض بودن آن ها را نسبت به آبشارهای ویکتوریا در زامبیا و زیمباوه دانست. بنابراین این آبشار همچنان نام نخست را در میان تمام آبشارهای دنیا دارد.
این آبشارها همچنین برخلاف تصور همگان، در کشور پاراگوئه قرار نگرفته اند. گاهی گردشگران به دلیل نزدیکی مرزهای این کشور با برزیل و وجود شهر سیداد دل ایست در سمت دیگر رودخانه پارانا و شهر فوز دو ایگواسو تصور می کنند که این آبشارها در پاراگوئه هم هستند که تصوری غلط است. نام آبشارهای پاراگوئه، ماندی فالز یا سالتو دل ماندی است. متاسفانه این آبشار به دلیل اینکه در نزدیکی یکی از قطب های گردشگری دنیا قرار گرفته اند، کمتر بازدید می شوند.

ایگگواسو برزیل

جاذبه های اطراف آبشارهای ایگواسو برزیل:

اگر وارد کشور برزیل شدید و به دیدن آبشارهای ایگواسو برزیل آمده اید، می توانید از دیگر جاذبه های اطراف آن هم دیدن کنید. به منطقه مرطوب مردابی پانتانال وتلندز یا شهر دوست داشتنی و طبیعت دوست کوریتیبا بروید. در پانتانال می توانید به دیدن حیات و حش بی نظیر جنگل های آمازون مانند پلنگ ها و دیگر حیوانات برزیلی بروید. همچنین شهر کوریتیبا پارک های زیبا و رستوران هایی با غذاهای سنتی عالی دارد. این مکان ها هر چند که با پارک ملی آبشارهای ایگواسو نزدیک هستند اما به خاطر بسپارید که در مجموع مسافت ها در این کشور، بسیار زیاد است. اتوبوس های برزیلی می توانند شما را در میان این جاذبه ها، جابه جا کنند.

حقایقی راجع به ایگواسو:

نام ایگواسو به معنی آب بزرگ در زبان گوآرانی است. این زبان توسط قبیله ای که در این منطقه زندگی می کنند، صحبت می شود.
نام این آبشارها را ممکن است که با لهجه ها و دیگر نام ها نیز بشنوید. ایگوازو یا ایگواسو دو نامی است که به فارسی برای این آبشارها استفاده می شود.
آبشارهای ایگواسو برزیل در مجموع شامل ۱۵۰ تا ۳۰۰ آبشار جداگانه است. هر یک از این آبشارها بسته به فصل بارندگی و میزان بارش سالانه دیده می شوند.
اگر چه آبشار ویکتوریا در آفریقای جنوبی را عریض ترین آبشار تکی دنیا می دانند اما مجموعه آبشارهای ایگواسو برزیل را که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، می توان عریض تر از آبشار ویکتوریا دانست. این آبشار، به آبشارها و جزیره های متعددی تقسیم شده است.

سد ایتایپو روی ایگواسو | Itaipu Dam:

این سد که خود یکی از جاذبه های مهندسی و طراحی سازه در دنیای امروز است، روی رودخانه ایگواسو ساخته شده است. معنای نام ایگواسو به معنی صدای سنگ است.
سد ایتایپو در شهر ایگواسو نیز بر روی ادامه این رودخانه یکی از دیگر جاذبه های این منطقه است.
اگر با قایق به زیر آبشارها بروید، قطرات آب، تمام لباس های شما را خیس خواهد نمود. امروزه شلوغی جمعیت گردشگران می تواند مشکلی برای دیدن این آبشار ها باشد. اگر برای بار اول است که به دیدن این آبشارها می روید، توصیه می کنیم که از هر دو سمت آرژانتینی و برزیلی آن دیدن کنید. برای دیدن هر دو سمت، دو روز کامل را در نظر بگیرید. اگر می خواهید به بازدید های خود، سد ایتایپو را هم اضافه کنید، بهتر است یک روز دیگر به تور و گشت و گذار خود بیافزایید.
این سد در میان دو کشور برزیل و پاراگوئه و در امتداد رودخانه ایگواسو ساخته شده و بیشترین تولید برق را برای کشور پاراگوئه دارد.

ایگواسو برزیل2

سفارش غذا در بازدید از آبشارها:

برای بازدید از این آبشارها، حتما با خود غذای یک روز خود را به همراه داشته باشید. پیشنهاد می دهیم که به دنبال ساندویچ ها و غذاهایی بروید که بوی کمتری درون جنگل پخش می کنند و یا به سراغ غذاهای سبزیجاتی بروید.
با این حال، رستوران هایی مانند پاپ آرت و کافه بلک کتس نیز در این پارک ملی یکی از بهترین مکان ها برای سفارش غذا هستند. اگر پیتزا می خواهید به سراغ رستوران لا بلا پیتزا یا لا استرگا بروید.

جاذبه های درون پارک ملی:

گذر از گلوگاه شیطان که بلندترین و عمیق ترین بخش آبشارهای ایگواسو برزیل است.
مسیر پیاده روی در بالا دست رود
مسیر پیاده روی پایین دست رود
قطار اکولوژیکال که در میان جاذبه های اصلی درون پارک حرکت کرده و تماشاگران و گردشگران بسیار از آن لذت می برند.
مسیر پیاده روی ماکوکو که گردشگران را از میان جنگل به سمت آبشاری می برد که گردشگران می توانند در آب های آن شنا کنند. این آبشار، تنها آبشاری است که گردشگران در آن اجازه شنا دارند.
قایق سواری در آبشارهای ایگواسو برزیل که هر کدام از قایق ها، شرایط و قیمت های خاص خود را دارد.

نحوه دسترسی از فرودگاه به آبشارها:

دسترسی به آبشار ایگواسو از هر دو کشور آرژانتین و برزیل امکان‌پذیر است، اما به دلیل پیش رو بودن المپیک ریو و سفر اکثر هم‌وطنان به کشور برزیل، ما تنها راه‌های دسترسی از طریق این کشور را ذکر کرده‌ایم. سعی خواهیم کرد در اولین فرصت راهنمای جامع بازدید از آبشار را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.
یادتان باشد دسترسی به این آبشار به‌هیچ‌وجه ارزان و راحت نیست. اما اطمینان می‌دهیم ارزشش را خواهد داشت. دسترسی به این آبشار در برزیل از طریق شهر "فوز دو لوآچو" امکان‌پذیر است. این شهر امنیت قابل قبولی دارد. یکی از راه‌های دسترسی به آبشار سفر به فوز دو لوآچو به وسیله‌ی هواپیما است. از طریق ریو که سفر کنید، معمولا در مسیر سفر به فوز دو لوآچو در سائوپائولو توقف کوتاهی خواهید داشت. (اگر مایل بودید می‌توانید دو روزی را هم در این کلانشهر سپری کنید). در فوز دو لوآچو اتوبوس‌ها هر ۲۲ دقیقه یک‌بار از پایانه اتوبوس شهری (Terminal de Transporte Urbano) به مرکز بازدیدکنندگان در ورودی پارک ملی ایگواسو اقدام به جابجایی مسافران می‌کنند. کرایه‌ی ۳.۲۰ رئالی این اتوبوس‌ها، آن‌ها را به یکی از ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه‌های دسترسی به آبشار تبدیل می‌کند. اگر ماجراجویی‌تان را از خود ترمینال شروع می‌کنید، این هزینه را باید در ورودی ترمینال بپردازید. هنگام ورود به ترمینال باید سوار اتوبوس شماره‌ی ۱۲۰ شوید. اگر مشکلی در مسیریابی داشتید، دفتر اطلاعات گردشگران در ورودی ترمینال شما را راهنمایی خواهد کرد. این سفر حدود ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد. هزینه‌ی ورود به پارک ۵۷.۳۰ رئال برزیل می‌شود.
اگر نیاز به انعطاف بیشتری در طول سفر دارید و همچنین می‌خواهید از بخش آرژانتینی آبشار هم دیدن کنید، بهترین راه اجاره‌ی اتومبیل و رانندگی است. اصلی‌ترین دفاتر کرایه‌ی اتومبیل در فرودگاه برزیلی شهر فوز دو لوآچو هستند. فقط یادتان باشد قبل از کرایه، ذکر کنید که قصد بازدید از بخش آرژانتینی آبشار را دارید. برای این کار نیاز به مجوز این شرکت‌ها دارید. بیمه‌ی این ماشین‌های کرایه‌ای برزیلی در آرژانتین نامعتبر هستند، بنابراین نیاز به تهیه‌ی یک کارت ویژه‌ی به نام "carta verde" در برزیل دارید. این کارت‌ها را می‌توانید در غرفه‌های لاتاری تهیه کنید.
همچنین اگر در یکی از هتل‌های واقع در پارک ملی ایگواسو اقامت داشته باشید، از آنجایی که این هتل‌ها تا آبشار فاصله‌ی چندانی ندارند، می‌توانید با پای پیاده اطراف پارک و آبشار را سیر کنید.
آبشار آیگواسو در منطقه‌ای گرمسیری واقع شده است، بنابراین ممکن است از چند ساعت تا چند روز شاهد ریزش باران شدید باشید

 

قایق سواری در کنار آبشارها:

اگر در بازدید از این پارک ملی و در روز اول نتوانستید، سوار قایق های رودخانه شوید، حتما برای قایق سواری در روز دوم به پارک برگردید. اگر چنین تصمیمی گرفتید، هنگام خروج از پارک مهر بازگشت روی برگه، بخواهید تا هنگام بازدید دوباره به شما تخفیف داده شود. هم اکنون بسیاری از قایق سواری ها در این ناحیه اجرا نمی شوند و شما تنها نام آن ها را خواهید شنید. قایق سواری تنها در بخش آرژانتینی آبشارها و توسط شرکتی به نام د گرند ادونچرا اجرا می شود. این تورها، از ورودی پارک ملی شروع شده و شما را با جیپ های روباز به اول رودخانه و جایی که باید قایق سوار شوید، می برند.
با حرکت قایق ها، آبشارهای ایگواسو برزیل را خواهید دید تا در نهایت به زیر آبشارها برسید. بهترین روش برای بازدید از این منطقه، ابتدا شرکت در قایق سواری و سپس گشت و گذار در دیگر نواحی پارک خواهد بود

ایگواسو برزیل 3

 

آب و هوای فوز دو ایگواسو:

از نظر آب و هوایی شهر فوز دو ایگواسو، در یک منطقه نیمه مرطوب گرمسیری قرار دارد و این بدان معناست که دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های خفیف است.
به صورت میانگین دمای سالانه این شهر 24 درجه سانتی گراد است. در تابستان ها هم می توان دمای 40 درجه را هم در این شهر تجربه کرد و سردترین دمای این شهر در زمستان نیز منفی 5 درجه گزارش شده است.
آب و هوای این شهر در طول سال، اکثرا آفتابی است. اما تغییرات آب و هوایی ناگهانی بسیار زیاد در آن اتفاق می افتد و بهتر است در هنگام سفر به این شهر لباس های مناسب با خود به همراه داشته باشید.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 شهریور 1398 15:11
محتوای بیشتر در این بخش: شهر ایگواسو برزیل »