برج نقاره خانه

549 دفعه

 

برج نقاره‌خانه در ناحیه شمالی امین‌آباد در شهر ری قرار دارد که مربوط به دوره آل‌بویه بوده و به دستور شخصی به نام بزرگ امید یا بوزرجمید ساخته شده است. کوه نقارخانه یا کوه طبرک که این برج روی آن قرار دارد، کوهی است در ری که در آن آثار باستانی فراوانی وجود دارد از جمله: برج نقاره‌خانه، برج اینانج و قلعه طبرک.


ارتفاع این برج آجری 3 متر است و ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ دارد، نمای برج با آجرکاری به شکل قوس‌های جناغی تزئین شده است و به احتمال زیاد اسکلت برج با سنگ ساخته شده و روی آن را آجرچینی کرده‌اند.

 

برج نقاره خانهبرج نقاره‌خانه تا دوران قاجار پابرجا بوده اما امروزه تنها بقایای آن برجامانده‌است. دکتر شهریار عدل با خواندن کتیبه روی آن، این بنا را از آن «عبدالجلیل بن فارس» دانسته است همچنین در بالای کوه نیز نقشی از بهرام گور بود که بعدها در دوران قاجاریه صورت فتح‌علی‌شاه را به جای آن حک کردند.
برخی مورخان اعتقاد دارند که این برج، استودان مخصوص زرتشتیان بوده است، همانطور که میدانید پیروان دین زرتشت، خاک را از جمله عناصر پاک به حساب می آورند و به همین علت از دفن مردگان خود در داخل زمین خودداری کرده و اجساد مردگان را درارتفاعی قرارداده تا خوراک پرندگان شوند، سپس این استخوانها را جمع آوری کرده و در داخل کوزه ریخته یا در محل به نام استودان قرار می‌دادند.

برج نقاره خانهآثار تاریخی موجود در کوه نقارخانه بدون متولی و نگهبان رها شده و به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده است. همچنین فعالیت‌های انفجاری کارخانه سیمان ری موجب شده است که آثار موجود در دامنه کوه‌های ری از جمله گورستان سلطنتی آل‌بویه، برج نقاره‌خانه و نیز آرامگاه بی‌بی شهربانو در معرض خطر قرار بگیرد.

آدرس:

شهرری، امين آباد، هفت دستگاه، بر بالای کوه

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 خرداد 1397 12:58