مسجد اورتاکوی استانبول

1166 دفعه

یکی از مهم ترین جاذبه های ترکیه و استانبول مساجدی است که در آن وجود دارد. مساجد شهر استانبول هرکدام سرنوشت خاص خود رادارند داستانی خواندنی، شنیدنی و دیدنی. مسجد اورتاکوی یکی از مساجد زیبا و باشکوه استانبول است.

مسجد اورتاکوی استانبول

مساجد استانبول شناسنامه این شهر هستند و برخی در عین سادگی زیبا هستند و برخی در عین پیچیدگی باشکوه! مسجد اورتاکوی( انگلیسی Ortaköy Mosqu ترکی Ortaköy Camii ) یکی از مسجاد بسیار زیبا در شهر استانبول است . مسجد اورتاکوی که در میدان بندرگاه اورتاکوی واقع شده یکی از دیدنی های محبوب ترکیه به شمار می رود. نام دیگر این مسجد، مسجد کبیر مجیدیه است.

ساخت این مسجد در سال 1855 میلادی به پایان رسید.مسجد اورتاکوی توسط "نیکوقوس بالیان" یکی از معمارهای کاخ دلمه باغچه ساخته شده و مراحل ساخت آن 2 سال به طول انجامید.مسجد اورتاکوی استانبول

در گذشته های دور در این مکان یک مسجد کوچک وجود داشت که در سال 1721 توسط "محمود آقا" بنا شده بود و در سال 1730 در یک ازدحام و طغیان ویران گشت. سرانجام مسجد کنونی در سال 1854 ساخته شد که به دنبال رخداد زلزله در سال 1894 آسیب زیادی به آن وارد شد. همچنین در سال 1984 که یک آتش سوزی مهیب در این منطقه اتفاق افتاد، سبب شد تا مسجد اورتاکوی به طور کامل مورد بازسازی و ترمیم قرار بگیرد و مانند گذشته باشکوه شود. مسجد اورتاکوی در کنار آب قرار دارد و در اطراف آن تعداد زیادی کافه وجود دارد رونق خاصی به این مسجد بخشیده و گردشگران تور استانبول را مجذوب نموده است.

 مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی دارای 2 مناره (مناره های مسجد اورتاکوی یک جایگاه مخصوص برای موذن ها دارد) و 1 حرم و 1 قصر مجلل بوده که حرم یک اتاق مرکزی و یک اتاق اصلی را شامل می شود و سقف این قسمت گنبدی شکل است. دیواره های آن مزین به سنگ مرمر سفید است که زیبایی وصف نشدنی به این بنا بخشیده است. همچنین دیوارهای بارگاه آن با موزاییک های صورتی رنگ تزئین شده است. در قسمت تحتانی سقف مسجد اورتاکوی خوشنویسی هایی هنرمندانه درج شده که نظر گردشگران تور استانبول را به خود جلب کرده است. سرانجام در سال 2014 تعمیرات این مسجد پایان یافت و مسلمانان و گردشگران تور ترکیه توانستند مجددا از آن بهره ببرند.

مسجد اورتاکوی استانبول

برای رسیدن به مسجد اورتاکوی استانبول می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید اگر در منطقه آسیایی استانبول قرار دارید با استفاده از اتوبوس‌های دریایی می‌توانید با هیجان بیشتری به این مکان برسید و اگر در منطقه اروپایی مستقر هستید از طریق تراموا و تاکسی و اتوبوس‌های شهری به راحتی می‌توانید به این بنای تاریخی برسید. این بندرها ساحل دریا در تقاطع بلوار دلمه باغچه و بارباروس واقع شده است که در مجاورت مسجد اورتاکوی ایستگاه تراموا به همین نام واقع شده است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 شهریور 1398 16:08
محتوای بیشتر در این بخش: « آرامگاه آتاتورک در آنکارا