قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ

971 دفعه

سن پترزبورگ (یا سنت پترزبورگ) شهری که بعد از مسکو به عنوان دومین شهر و بندر مهم روسیه در دریای بالتیک است به خاطر قرار داشتن در شرق خلیج فنلاند و در کناره های رودهای نوا بوسیله قلعه های خلیجی بسیاری از جمله قلعه فورت الکساندرحفظ می شد.
دلیل اصلی ساخت این قلعه ها در نزدیکی جزیره کاتلین و در وسط گردنه باریک خلیج ایجاد یک دیوار دفاعی بزرگ و قوی در مقابل حمله های دشمن از راه دریا بود.

 

قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ


این قلعه ها را بلافاصله بعد از تاسیس سن پترزبورگ ساختند، چرا که سن پترزبورگ به عنوان مقصد نهایی مسیرهای آبی ولگا- بالتیک بود.

قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ

ساخت چهل قلعه میان ساحل جنوبی و قسمت شمالی خلیج فنلاند، دو قرن به طول انجامید که نصف بیشتر این قلعه ها در جزیره های مصنوعی هستند.
همانطور که پیش تر اشاره کردیم معروف ترین این قلعه ها،قلعه فورت الکساندراست که در طول سال های زیادی توجه خیلی ها از جمله گردشگران رابه خود جلب کرده است.
قلعه فورت الکساندر بین سال های 1838 تا 1845 به دستور پادشاه نیکولای در یک جزیره مصنوعی بنا شده بود و نام آن هم از برادر او، الکساندر اول گرفته شده است.

قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ

این قلعه هم که همانند قلعه های دیگر در خلیج فنلاند به هدف مقابله در برابر حمله های دشمن ساخته شده بود،اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده است.
قلعه فورت الکساندر وسعتی به اندازه 540 متر دارد . روی سقف این قلعه حدود 103 توپ و 34 اسلحه قرار داشت .

قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ

این قلعه بزرگ از حملات نیروی دریایی سلطنتی و ناوگان کشور فرانسه در برابر پایگاه نیروی دریایی کشور روسیه در کرونشتات محافظت کرد .در واقع بزرگ ترین کاری که برای سن پترزبورگ انجام داد، در جنگ کریمه بود.
با این وجود قلعه فورت الکساندر سن پترزبورگ هیچگاه در عملیات نظامی درگیر نشد.
در قرن بیستم با بوجود آمدن توپ خانه های مدرن و گلوله های توپ ، تمام این قلعه های دفاعی اهمیت خود را از دست داده اند.

قلعه فورت الکساندر در سن پترزبورگ

آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 شهریور 1398 14:21