پله های اسپانیا رم در ایتالیا

2687 دفعه

پله‌های اسپانیایی که در مجموع ۱۳۵ پله دارد (معمولاً برآمدگی سیستم فاضلاب را به عنوان پله‌ی اول اشتباه می‌گیرند) در بین سال های ۱۷۲۵-۱۷۲۳ ساخته شد. طرح آن را معمار نسبتاً ناشناس ایتالیایی به نام «فرانچسکو دی سانکتیس» کشید و هزینه‌ی ساخت پلکان هم از میراث دیپلمات فرانسوی به نام «اتینه گوفیر» تأمین شد. درواقع پله‌های اسپانیایی برای ایجاد ارتباط میان سفارت اسپانیا و «کلیسای ترینیتا دی مونتی» که در آن زمان تحت سرپرستی پادشاه فرانسه بود، ساخته شد. سفارت اسپانیا در میدان پایین پله‌ها بود، بنابراین نام آن میدان به «پیازا دی اسپانیا» یا میدان اسپانیا تغییر یافت. نامی که بعدها بر این پلکان هم باقی ماند.
کلیسای «ترینیتا دی مونتی» در بالای پله‌ها قرار دارد و برج‌های دوقلوی آن، تا خط افق کشیده می‌شود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی، فقط چند کلیسای کوچک در آن محدوده وجود داشت. در سال ۱۴۹۵، پادشاه فرانسه «لویی دوازدهم»، هیئتی مخصوص احداث یک کلیسای جدید انتخاب کرد و به آنها مأموریت دارد تا کلیسای بزرگی را به جای آن کلیساهای کوچک احداث کنند. ساخت کلیسا در سال ۱۵۰۲ میلادی آغاز شده و ده سال به طول انجامید. در سال ۱۵۸۵ میلادی، «پاپ سیکستوس پنجم» این کلیسا را رسماً مقدس و متبرک اعلام کرد.
در وسط میدان «پیازا دی اسپگنا» می‌توانید فواره‌ای به سبک معماری باروک را ببینید که فواره‌ی «دلا بارکاسیا» به معنی «فواره‌ی قایق زشت» نام دارد. این فواره بین سال‌های ۱۶۲۹-۱۶۲۷ میلادی توسط «پیترو برنینی»، پدر هنرمند شهیر سبک باروک «جیان لورنزو برنینی» ساخته شد. گفته می‌شود برنینی طرح این فواره که به شکل کشتی در حال غرق شدن است را از یک افسانه‌ي مردمی الهام گرفت. این افسانه می‌گوید که در اواخر قرن شانزدهم میلادی، یک قایق ماهیگیری توسط طوفان در «رودخانه‌ی تایبر»، درست به همین نقطه‌ی کنونی فواره کشیده شده است. طرح قایق در حال غرق شدن به برنینی کمک کرد تا بر مشکل فنی که به سبب فشار کم آب ایجاد می‌شد هم غلبه کند.

 پله های اسپانیا رم در ایتالیا ستون‌های هرمی سنگی که در بالای پلکان اسپانیایی خودنمایی می‌کنند، نسخه کپی شده‌ی رومی در قرن دوم میلادی از «ستون‌های هرمی فلامینیان» مصری است که ۳۲۰۰ سال قبل برای رامسس دوم ساخته شد و در «پیازا دل پوپولو» قرار دارد. ستون‌های هرمی بالای پلکان ابتدا در «باغ‌های سالوست» قرار داشت و در سال ۱۷۸۹ به درخواست «پاپ پیوس ششم»، به مکان فعلی خود منتقل شد.
وقتی شروع به بالا رفتن از پله‌ها می‌کنید، در گوشه‌ی سمت راستتان خانه شاعر انگلیسی «جان کیتس» قرار دارد که در سال ۱۸۲۱ از دنیا رفته است. خانه‌ی او اکنون تبدیل به موزه‌‌ی آثار این شاعر شده که مملو از خاطرات نسل شاعران رومانس انگلیس است. در طرف دیگر پله‌ها، «چایخانه‌ی بابینگتون» قرار دارد که بیش از یک قرن به سرو چای انگلیسی پرداخته است. این چایخانه در سال ۱۸۹۳ توسط دو شهروند انگلیسی به نام‌های «ایزابل کارگیل» و «آنا ماریا بابینگتون» تأسیس شد. در آن زمان چای فقط در داروخانه‌ها فروخته می‌شد. «چایخانه‌های بابینگتون» در حال حاضر، بخش رستوران را هم در خود جای داده است.
پلکان اسپانیایی زیبا نه تنها مکان محبوب دورهمی‌های مردم رم است بلکه یکی از طولانی‌ترین و عریض‌ترین راه‌پله‌ها در کل اروپا هم محسوب می‌شود. در فصل بهار زیبایی چشم‌نواز این مکان، بهشت را برای بیننده تداعی می‌کند. گلدان‌های شکوفه‌ی آزالیا که در سراسر این پلکان قرار داده می‌شوند منظره‌ای فراموش نشدنی ایجاد می‌کنند.
جدای از همه ی این ها، پله های اسپانیایی در رم همیشه جایی بوده است که افرادی که هم را دوست داشته اند، در کنار آن یکدیگر را ملاقات می کرده اند و به همین خاطر همیشه یک جنبه ی رمانتیک هم دارد. وقتی که از این پله های پایین می آیید می توانید یک فواره ی قدیمی سبک باروک را هم ببینید که به آن della Barcaccia می گویند که به معنای فواره ی قایق قدیمی است. این فواره به شکل یک کشتی در حال غرق شدن ساخته شده است و در پس آن افسانه ای وجود دارد. می گویند که در قرن شانزدهم که رودخانه ی تیبر درست در همین نقطه بوده است و طغیان کرده بوده، یک قایق ماهیگیری را به این منطقه آورده و غرق شده است.
متاسفانه در سال ۲۰۰۷ چندین پله از این پله های ۲۰۰ ساله به خاطر این که مردی برای لحظاتی تعادل روحی اش را از دست داده بود و با ماشین به آن جا آمده بود، خراب شده و آسیب دیدند که پلیس او را دستگیر کرد. در گوشه ی سمت راست این پله ها که به سمت بالا می روید، خانه ی یکی از شاعران انگلیسی به نام جان کیتز قرار دارد که در سال ۱۸۲۱ در گذشته است. این خانه حالا به یاد او وقف موزه شده است.
البته در طول تاریخ، پله های اسپانیایی در رم چندین و چند بار مرمت شده اند و به همین دلیل امروزه خوردن هر نوع خوراکی ای در روی این پله ها کاملا غدقن است و دلیل آن هم واضح است برای این که این پله ها را تمیز و سالم نگه دارند. در دوران رنسانس هم این پله ها از مهم ترین جاذبه های گردشگری رم بودند و این موضوع حتی تا به امروز هم صادق است. این پله ها اگر چه در خود رم شناخته شده بودند ولی برای کشورهای دیگر همچنان ناشناس بودند تا این که در سال ۱۹۵۳ یکی از فیلم های معروف هالیوودی به نام تعطیلات رمی در آن فیلمبرداری شد و این جاذبه برای مردم کشور آمریکا و دیگر کشورها هم شناخته شده شد.
جالب است بدانید که اولین رستوران زنجیره ای مک دونالد رم، در روز بیستم مارچ سال ۱۹۸۶ و در نزدیکی این پله ها باز شد.

 پله های اسپانیا رم در ایتالیا درست در نقطه مقابل پله های اسپانیایی می توان چایخانه ی معروف بابینگتون را دید که چای انگلیسی سرو می کنند، این چایخانه ها بیشتر از یک قرن است که قدمت دارند و در واقع اولین بار در سال ۱۸۹۳ بود که دو انگلیسی به نام ماریا و ایزابلا بابینگتون یک چایخانه در این مکان تاسیس کردند، در آن دوران فقط چای را می شد از داروخانه ها خرید!
در واقع در آن دوران توریست های انگلیسی زبان این منطقه در مجاورت پله های اسپانیایی در رم به اندازه ای زیاد بودند که این خانم های انگلیسی تصمیم گرفتند تا چایخانه بابینگتون را تاسیس کنند و از طرف دیگر، به خاطر رایج نبودن چای در آن دوران در رم، این چایخانه توانست محبوبیت خیلی زیادی پیدا کند و حتی تا امروز هم این محبوبیت را نگه دارد، بنابراین در سفر به رم فراموش نکنید یکی از چای های انگلیسی خوش طعم این چایخانه را امتحان کنید.

آخرین ویرایش در شنبه, 30 شهریور 1398 16:03
محتوای بیشتر در این بخش: کلیسای درختی در ایتالیا »