شهر زیبای رم در ایتالیا

3468 دفعه

در سال 2007 رم به عنوان یازدهمین مکان بازدیدشده در جهان و سومین در اروپا توسط گردشگران شناخته شد. رم کُلاژ جذابی از مجسمه‌ها، کلیساها، پیاتزاها یا همان میدان‌های کوچک ایتالیایی و خیابان‌های تاریخی است. در هیچ شهر دیگری این همه مجسمه و دیدنی‌های هنری پیدا نمی‌کنید؛ بی‌جهت نیست که به آن لقب شهر ابدی و بزرگترین موزه‌ی بی‌سقف دنیا را داده‌اند.
رم آب و هوای مدیترانه‌ای دارد: بهار و پاییزش گرم و دلچسب‌اند و آفتابی بودن روزهای اکتبرش (مهر) ضرب‌المثل است.
مکان های دیدنی رم :

1.کلوسئوم : مهمترین و شاید مشهورترین جاذبه‌ گردشگری رم است. این بنا، آمفی‌تئاتری است با معماری بی‌نظیر، که در واقع تجلی‌بخش هنر ایتالیایی‌ها و یادآور نبردهای گلادیاتورها در گذشته‌های دور است. این بنا که از سال ۸۰ میلادی تاکنون صدمات زیادی دیده، همچنان نمادی از بزرگی و شکوه امپراطوری رم باقی مانده است.

2. فواره تروی :تقریبا کسی نیست که به رم سفر کند و همان روز اول به دیدن فواره تروی نرود. این فواره که به چشمه‌ آرزوها شهرت دارد، در بین افسانه‌های قدیمی رمی جایگاه خاصی دارد. افسانه‌ها می‌گویند هر کس سکه‌ای در چشمه‌ آرزوها بیاندازد، باز هم گذرش به رم می‌افتد. اما، این تنها دلیل محبوبیت فواره‌ تروی نیست. بنای بسیار بزرگ و عظیم «پالازولی» با ستون‌های قطور، اسب‌ها و مجسمه‌های مرمری زیبایش، درست پشت فواره قرار گرفته.

3 معبد پانتئون : نزدیک به ٢٠٠٠ سال قدمت دارد و دست‌نخورده‌ترین ساختمانی است که از رم باستان بر جای مانده. بعد از دوره‌ رنسانس، از این معبد به عنوان آرامگاه بعضی از هنرمندان و نخبگان شهر از جمله رافائل نقاش و پادشاهان ایتالیا استفاده می‌شد.

جشنواره ها و فستیوال ها رم :

جشن سن‌جوزپه : این جشن پیروزی، بین واتیکان و کوه ماریو برگزار می‌شود. دکه‌های کوچک مخصوص سرو کردن خمیرهای سرخ شده و بازار ویژه‌ای هم نزدیک کلیسای سن جوزپه دارد.

هفته‌ی خوب‌های فرهنگی : در ماه‌های مارس و مه و در طی هفته‌ی فرهنگ، موزه‌ها و نگارخانه‌های عمومی به صورت رایگان باز هستند.

عید پاک: مراسم روشن کردن شمع، عصر روز جمعه، توسط پاپ و در راه کولوسئوم اجرا می‌شود. در ظهر یک‌شنبه‌ی عید پاک، پاپ درود سنتی‌اش را از ایوان میدان سنت‌پیتر برای مردم می‌فرستد.

نمایشگاه ازالیه : این نمایشگاه، با توده‌ای از ازالیه‌های بنفش که پلکان اسپانیایی را مزین می‌کنند، اواخر ماه مارس و ماه آوریل برگزار می‌شود.

هنر و سلیقه‌ ایتالیایی‌ها در زمینه‌ آشپزی آن‌قدر زیاد است که غذاها و دسرهای این کشور جزو بهترین سوغاتی‌هایی است که گردشگران با خودشان به خانه می‌برند. علاوه بر غذاهای محبوب و پر‌طرفدار، ایتالیا برای انواع نوشیدنی‌ها، دسرها و به خصوص بستنی‌های خوشمزه‌اش هم در دنیا معروف است. انواع کیک و شیرینی‌ و دسرهای فوق‌العاده‌ای مثل تیرامیسو از جمله خوردنی‌های خوشمزه‌ی ایتالیایی‌اند که به سادگی نمی توان از آن‌ها گذشت.

 شهر زیبای رم در ایتالیا

 

 

آخرین ویرایش در شنبه, 30 شهریور 1398 15:42