سواحل یوگیاکارتا در اندونزی

578 دفعه

یو گیاکارتا کجاست؟

شهر «یوگیاکارتا» مرکز منطقه ویژه «بوگجاکارتا» است که در جنوب جزیره جاوه در اندونزی قرار دارد. دلیل اصلی شهرت یوگیاکارتا قرار گرفتن معابد پرامبانان و بوروبودور در این شهر است، اما بناهای تاریخی بسیار و موزه‌ها و دیگر جاذبه‌های یوگیاکارتا را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. شهر یوگیاکارتا با جمعیتی حدود پانصد هزار نفر در میان ارتفاعات کوه مراپی در شمال و زمین پست و کم ارتفاع ساحلی در جنوب قرار گرفته است. شهر یوگیاکارتا از آب و هوایی مرطوب که خاص مناطق استوایی است بهره می‌برد و در بیشتر ماه‌های سال هوایی نسبتا گرم و مرطوب دارد البته در ماه‌های جولای، آگست و سپتامبر هوا کمی خشکتر است.

 سواحل یوگیاکارتا در اندونزی

تاریخچه یوگیاکارتا

تاریخ شهر یوگیاکارتا اگرچه همچون دیگر نقاط اندونزی تحت تاثیر سلطه هلند قرار گرفته است اما بیشتر از همه مدیون پادشاهی یوگیاکارتا است که در سال ۱۷۵۵ تاسیس شد. این پادشاهی در شهر یوگیا، که در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ و به هنگام جنگ این کشور و مبارزاتشان برای آزادی پایتخت اندونزی بود، در استقلال اندونزی در ۱۹۴۹ تاثیر بسازایی داشت.

بسیاری از آثار تاریخی به جای مانده در یوگیا از این زمان به یادگار مانده است. از مهمترین این آثار به قصر پادشاهی یوگیا که کرتون نام دارد، اشاره کرد. این قصر با معماری زیبایش و بیشتر بخش‌های آن که به موزه تبدیل شده پذیرای بازدید کنندگان است. علاوه بر این آثار، بناهای ساخته شده توسط هلندی‌ها که نمونه ای از معماری آن زمان است، نیز همچنان در این شهر باقی ست.

 سواحل یوگیاکارتا در اندونزی

جاذبه های گردشگری یوگیاکارتا

موزه‌های شهر یوگیاکارتا

بازدید از موزه افندی که یکی از نقاشان مشهور اندونزی است و آثار زیبا و متفاوت این هنرمند که در این موزه به نمایش گذاشته شده است همواره توصیه می‌شود.

مجموعه کراتون: مجموعه کاخ‌های سلطنتی و امکانات رفاهی تدارک دیده شده در اطراف آنها را مجموعه کراتون می‌گویند که امروزه به عنوان موزه فعالیت می‌کنند.

موزه دیگانترا که برخی هواپیماهای جنگی متعلق به جنگ جهانی دوم را در خود جای داده است و موزه باتیک که طراحی‌های پارچه‌ای بی‌نظیر و قدیمی که برخی متعلق به سال ۱۸۴۰ می باشند را در خود جای داده است، از دیگر موزه‌های دیدنی اندونزی هستند.

مجموعه معابد پرامبانان: مجموعه معابدی شگفت‌انگیز و منحصر بفرد با معماری مخصوص هندوها که در اواخر قرن نهم ساخته شده زمانی بیش از ۲۴۰ معبد را شامل می‌شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

معبد بودایی Borobudur: بزرگترین معبد بودائیان جهان است که شکل خاص و هرمی شکل آن بی‌نظیر بوده و به علت ارزش‌ بالای تاریخی-مذهبی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای یافته است.

پارانگتریتیس محبوبترین ساحل شنی شهر یوگیا است که غروب آفتاب زیبایی را پیش روی گردشگران می گذارد. بسیاری از اهالی این شهر معتدند این ساحل زیبا دروازه‌ای به پادشاهی افسانه‌ای ست که دریای جنوبی را در اختیار دارد.

منطقه تاریخی Kotagede: شهری تاریخی است که متعلق به آخرین سلسله پادشاهی جاوا درست قبل از اشغال این ناحیه توسط قوای استعماری هلندی بوده است. از این شهر تاریخی تنها دیوارها و خندق، مسجد جامع و چند اثر دیگر باقی مانده است.

 سواحل یوگیاکارتا در اندونزی

خرید در یوگیاکارتا

این شهر که به اختصار «یوگیا» نیز خوانده می‌شود مرکز هنر‌هایی چون باله و طراحی روی پارچه، تئاتر و موسیقی در این کشور است. بازار برینگارجو بهشت طراحی‌های پارچه ای (باکیت) در بوگیاکارتا است. در این بازار انواع مختلفی از باکیت‌ها با طرح‌های متنوع را می‌توانید بیابید. در بوگیاکارتا از صنایع دستی قدیمی گرفته تا طراحی‌های پارچه‌ای که مخصوص اهالی این شهر است دیده می‌شود. بازار مالیوبورو که خیابانی به طول دو کیلومتر است، پر از مغازه‌ها و دست فروش‌هایی است که صنایع دستی، عروسک‌های چوبی و چرمی دست ساز و سوغاتی‌های جذاب را به قیمتی بسیار مناسب در معرض فروش گذاشته اند.

سواحل یوگیاکارتا در اندونزی

مسیر دسترسی به یوگیاکارتا

فاصله زمینی نسبتا زیاد این شهر تا جاکارتا که تقریبا اولین مقصد هر گردشگری در اندونزی است حمل و نقل هوایی را برای گردشگران در اولویت قرار می‌دهد. می‌توانید از دوچرخه برای گشت و گذار در اطراف هتل و خرید استفاده کنید اما دقت کنید که همیشه دوچرخه تان را قفل کنید.

فرودگاه بین‌المللی ادیسوسیپتو در این شهر به جاکارتا و بیشتر شهرهای مهم جزیره جاوا و سوماترا پرواز دارد. راه‌های زمینی از جمله قطار و اتوبوس به دلیل ارزان تر بودن بیشتر توسط اهالی مورد استفاده قرار می گیرد اما گردشگران به دو دلیل سفر هوایی را گزینه بهتری می‌دانند: یکی طولانی بودن مسیرها از راه‌های زمینی و دیگری ارزان بودن بلیط هواپیما در اندونزی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای منطقه.

برای گردش در شهر اتوبوس و مینی‌بوس و تاکسی وجود دارد و علاوه بر اینها برای برخی مسیرها درشکه و تریشاو نیز وجود دارد که شاید تجربه کردن آنها خالی از لطف نباشد. در این شهر علاوه بر کرایه ماشین امکان کرایه دوچرخه نیز وجود دارد.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 04 تیر 1398 14:53