باغ کلاه فرنگی یزد

2295 دفعه

باغ کلاه فرنگی یزد مربوط به دوره قاجار است که در محله رحمت آباد قرار دارد. این عمارت را در زمان جنگ جهانی دوم به روایت آقای حسن دشتی مالک فعلی آن، زردشتیان یزد خریداری می کنند و تا مدتها در اختیار آنان بوده است و بعد ها قبل از انقلاب آقای حسن دشتی که از اهالی محله رحمت آباد بوده از زردشتیان می خرد.

جاذبه های گردشگری یزد

این عمارت در دو طبقه بوده و زیر زمینی هم نداشته است و آب جوی رحمت آباد از زیر آن رد می شده و به حوض وسط آن می ریخته است . این عمارت سالها قبل توسط رشتی ها در این منطقه شبیه ساختمان کلاه فرنگی رشت یا تبریز ساخته شد . در تالار قسمت پایین محل خوبی برای پذیرایی از مهمانان وجود داشته است و در طبقه دوم اتاقهایی ساخته شده بوده است و این عمارت شبیه کلاه فرنگی بوده است .

جاذبه های گردشگری یزد

در گذشته این باغ درختان خرمالو، انار، توت و انجیر زیادی داشته که در حال حاضر فقط درختان انار آن حاصل دارند . این عمارت که اکنون جز دیوار باغ و مطبخ و چند اتاق در ورودی آن و یک حوض که در وسط تالار بوده چیزی از آن باقی نمانده در اوایل انقلاب به علت بارش شدید باران و کم توجهی ویران می شود . اکنون عمارت آجری زیبایی در کنار آن، در باغ ساخته شده است .

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 16:10