کاخ شهربانی تهران

630 دفعه

کاخ شهربانی واقع در میدان مشق (باغ ملی) در سال ۱۳۱۵ برای اداره شهربانی تهران ساخته شد. وزارت امور خارجه ایران در سال ۱۳۸۱ کاخ شهربانی را از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی خریداری نمود و پس از بازسازی آن در دهه گذشته، این ساختمان را با نام ساختمان شماره ۹ وزارت خارجه مورد بهره‌برداری اداری خود قرار داد.


در دوره رضاشاه نهادهای مدرن مانند بانک‌ها، دادگستری، ثبت احوال، اداره‌های دولتی و... راه‌اندازی شدند و طراحی و اجرای ساختمان این‌گونه نهادها با روش‌های سنتی عملاً امکان‌پذیر نبود زیرا این‌گونه نهادها نیازمند معماری و فضاهای خاص خود بودند. در این دوره بود که دانش‌آموختگان دانشگاه‌های اروپایی «معماری نئوکلاسیک ایرانی» را به تهران آوردند.

 

کاخ شهربانی

بناهای این دوره بر پایه معماری مدرن طراحی شدند اما در تزئینات و نماسازی از معماری ایران باستان بهره گرفته می‌شد و کاخ شهربانی نمونه برجسته‌ی این گونه معماری است، نما، سرستون‌های با نماد جانوران اساطیری، سنگ‌تراشی‌ها و نقش سربازان هخامنشی و سنگ نبشته‌های این ساختمان کاملاً از روی معماری دوران هخامنشی از تخت جمشید الگوبرداری شده است و و پلکان دو سویه سنگی آن یادآور معماری کاخ آپادانا است. می‌توان گفت این بنا کامل‌ترین نمونه‌برداری از کاخ های پارسه و تخت جمشید است که سازنده آن قلیچ باقلیان و طراح آن معمار برجسته ارمنی گابریل گورکیان بود.

کاخ شهربانی

ساختمان کاخ شهربانی نزدیک به ۲۱ هزار متر مربع زیربنا دارد که در سه طبقه بنا شده است. فضای درونی آن با گچبری و آینه‌کاری کار شده و فضای برونی آن نیز نقش‌های برجسته روی بدنه و ستون‌ها و تندیس‌های الهام گرفته از معماری دوران هخامنشی است.

آدرس:

تهران، ضلع شمالی خیابان امام خمینی

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 15:54