پارک لاله تهران

2468 دفعه

پارک لاله یکی از قدیمی ترین پارکهای تهران است که در سال ۱۳۴۵ ساخته شد و امروزه با گذشت ۵۰ سال از ساخت آن همچنان یکی از زیباترین و پربازدیدترین پارک‌های تهران است. این پارک ۳۵ هکتار وسعت دارد.
پیش از آنکه یک پارک به زیبایی پارک لاله در میان شهر احداث شود، این زمین ها در اختیار ارتش قرار داشت و با عنوان میدان اسب دوانی جلالیه شناخته می شد. از این مکان برای رژه استفاده می گردید تا اینکه در ازای مطالبات وزرات دارایی از ارتش تحت تصرف این وزارتخانه قرار گرفت. عملیات اجرایی، طبق طرح و توسط شهرداری انجام شد تا اینکه در سال ۱۳۴۵ این پارک با عنوان پارک فرح افتتاح گردید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ به نام آن به پارک لاله تغییر یافت. پس از تبدیل شدن به پارک در این محل امکانات و جاذبه‌های گردشگری بسیاری ساخته شد که از جمله آنها می‌توان به مسجد، زمین بسکتبال و والیبال و اولین کتابخانه کودک ایران و میز شطرنج اشاره کرد.

در پارک لاله گونه‌های مختلف گیاهی مثل چنار، سرو نقره‌ای و اقاقیا وجود دارد و فضای سبز زیبای آن محلی مناسب برای آرامش و استراحت و رهایی از شلوغی و آلودگی‌های شهر است.
در این پارک تندیس‌های زیبایی از جمله تندیس خیام و ابوریحان بیرونی نصب شده است. تندیس خیام از آثار ابوالحسن صدیقی است که در سال ۱۳۵۱ و در کشور ایتالیا (به سفارش انجمن آثار ملی) ساخته شده است. این تندیس پس از جابجایی به ایران به پارک لاله انتقال یافت و مورد بازدید همگانی قرار گرفت. این تندیس در طول مدتی که در پارک قرار داشته ، بارها توسط فریدون صدیقی ( فرزند خالق اثر ) مرمت و بازسازی شده است.


موزه هنرهای معاصر تهران در بخش غربی، موزه فرش ایران در ضلع شمالی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش شرقی پارک قرار دارند و وجود این بناها و مراکز بسیار با ارزش به اهمیت پارک لاله افزوده است.


یکی از زیباترین جاذبه‌های پارک لاله آب‌نما و میدان میانی آن است که طرفداران زیادی دارد و مردم به ویژه در فصل‌های گرم سال، در اطراف آن به استراحت و گفت و گو و ورزش می‌پردازند. بخش جنوب شرقی پارک لاله به شیوه پارک‌های ژاپنی طراحی شده و دارای آب‌نما و جویبارهای مارپیچ است.
از امکانات بوستان لاله میتوان به آبنما، سه زمین کودکان (مرکز، شمال غربی، جنوب غربی)، زمین چمن مصنوعی فوتبال، تیچراسکیت، سالن چند منظوره ورزشی، فدراسیون شطرنج، نگارخانه، بوفه، غرفه، آمفی تاتر روباز و سرویس بهداشتی و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد.
اگر از آن دسته آدمهایی هستید که عاشق خرید از بازارچه ها هستند می توانید بدون معطلی راهی پارک لاله شوید تا گشتی در بازارچه آن بزنید و از خوراکی های خوشمزه تا پوشاک و صنایع دستی را در محیطی متفاوت تجربه کنید.

یکی از جالب ترین چیزهایی که در پارک لاله دیده می شود، ساعت آفتابی آن است. این ساعت می تواند با استفاده از موقعیت خورشید زمان را بسنجد و به شما نشان دهد.

آدرس :‌ تهران، خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 16:21
محتوای بیشتر در این بخش: « پارک ساعی تهران پارک ملت تهران »