پارک قیطریه

1380 دفعه

برای اوقات فراغت خود به دنبال محلی برای گشت و گذار با دوستان یا خانواده هستید اما برنامه ی خاصی تدارک ندیده اید؟ اگر ساکن تهران هستید با راهنماسفر همراه باشید تا با پارک قیطریه بیشتر آشنا شوید و یک روز را در آنجا سپری کنید , در غیراینصورت زمانی که به تهران سفر کردید حتما به آنجا سر بزنید.

تاریخچه پارک قیطریه

پارک جنگلی قیطریه در گذشته باغی با بافت جنگلی بود و به خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجار تعلق داشت. آن گونه که در تاریخ آمده است ساختمانی که در میان پارک وجود دارد و امروزه از آن به عنوان فرهنگسرای ملل یاد می شود توسط میرزا تقی خان امیرکبیر ساخته شده است. در سال 1356 شهردار وقت تهران آقای دکتر غلامرضا نیک پی -نوه دختری شاهزاده ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه- قسمتی از این زمین هایی که به وی به ارث رسیده بود را وقف کرد. او تصمیم داشت تا این زمین ها را به پارکی در شمال تهران تبدیل کند بنابراین باقیمانده زمین را از ورثه صارم الدوله -از نواده های قاجار- خریداری کرد تا پارک قیطریه شکل بگیرد. به این خاطر است که این بوستان شکل هندسی نامنظمی دارد.
پارک قیطریه
معرفی
پارک قیطریه که در ناحیه 7 منطقه 1 شهرداری تهران واقع شده از بوستان‌هایی است که نقش بسزایی در تغییر آب و هوای منطقه دارد و همچنین به عنوان زیستگاه پرندگان نیز محسوب می‌شود.
پارک قیطریه که 122 هزار و 206 مترمربع مساحت دارد قبلا به صورت باغ شخصی بوده و در سال 1352 پس از اینکه قسمتی از آن در محدوده شهری قرار گرفت، توسط شهرداری تهران به بوستان تبدیل شد و در سال 1372 نیز مابقی محدوده باغ توسط شهرداری خریداری و به سطح بوستان اضافه شد.
همانطور که گفتیم این پارک یکی از خوش آب و هواترین پارک های تهران است. قدم گذاشتن در بوستان قیطریه وارد شدن به جایی که خاطره چند لحظه پیشِ شما از ترافیک و شلوغی و ساختمان های سنگی و سیمانی تهران را به ناگهان تغییر می دهد و شما را در زیبایی های منحصر به فرد یک پارک جنگلی شهری غرق می کند.
اگر دوستدار حیوانات گربه ها هستید می توانید در این پارک به آن ها غذا دهید. اما حیوانات خانگی خود را در آنجا رها نکنید چون از طریق شهرداری با شما برخورد خواهد شد.
نمایش خیابانی
100 % از دیدن جوانانی که در حال اجرای نمایش خیابانی هستند به وجد خواهید آمد. این روزها هنر خیابانی در پارک قیطریه و دیگر نقاط شهر تهران در حال گسترش است و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
 سینمای شش و هفت بعدی
سینمای شش و هفت بعدی:

پارک قیطریه تقریبا برای هر سلیقه ای تفریحاتی دارد و با برپا کردن سینمای 6 یا 7 بعدی یک تفریح هیجان انگیز را برای شما رقم خواهد زد. این سینما ارائه دهنده جدیدترین فیلم ها و بزرگترین پرده ی سینما چند بعدی, حرکت صندلی ها به صورت فوق پیشرفته با سرعت و شتاب متفاوت و سیستم های حرکتی و مجهز به افکت های مختلف در سینما
• در سینمای شش بعدی تنها می توانید با استفاده از عینک های مخصوص به تماشای فیلم های هیجان انگیز بنشینید؛ اما در سینمای هفت بعدی با تفنگ های لیزری درگیر بازی های دیجیتالی و آنلاین می شوید و آدرنالین را تا انتها تجربه می کنید.
بازی و ورزش:
برای بازی کودکان و اسیت بازی نیز در این پارک محل های مناسب و مجهزی تعبیه شده و حتی برای بازی و ورزش های گروهی و انفرادی پارک قیطریه یکی از بهترین گزینه هاست.
چند میز پینگ پنگ و میز شطرنج نیز در بخش هایی از پارک به چشم می خورند و محلی برای بازی بدمینتون وجود دارد ; البته باید بدانید که راکت و توپ بازی های پینگ پنگ و بدمینتون و مهره های شطرنج را باید خودتان به همراه بیاورید.
چه گیاهانی در پارک قیطریه خواهید دید؟
فضای گل‌ کاری و چمن‌کاری پارک قیطریه در کنار انبوه درختان قدیمی جلوه خاصی به آن داده است. اقاقیا، بلوط، نارون،‌ گردو، دغداغان، افرا، توت، سرو نقره ای، کاج تهران، بید مجنون، چنار، صنوبر، کاج مشهد، ماگنولیا، سدروس،‌ نوئل،‌ سرو لاوسون،‌ درختچه هایی نظیر زالزالک، نرگس درختی، زرشک، سوداغ، بوداغ و گز گونه های گیاهی بوستان قیطریه را تشکیل می دهند.
پارک قیطریه

فرهنگسرای ملل بوستان قیطریه:

فرهنگسرای ملل یکی از فرهنگسراهای معروف تهران است که سال افتتاح آن به سال 1373 باز می گردد و در قلب بوستان قیطریه قرار دارد. این فرهنگسرا تحت نظارت سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران فعالیت دارد و برگزار کننده ی کلاس های آموزشی و کارهای هنری مختلفی است. که دارای بخش های مختلفی است که با آنها آشنا خواهید شد.
فرهنگسرای ملل از ساعت 8 یا 8:30 تا 20:00 باز است.
کتابخانه امیرکبیر پارک قیطریه:
کتابخانه امیرکبیر یکی از بخش های مهم فرهنگسرای ملل است. این کتابخانه با مساحت 306 مترمربعی در سال 1373 به وسیله شهرداری تهران افتتاح شد و در سال 1376 زیر مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفت. برنامه های مختلفی در این محل برگزار شده که مهم ترین آن ها اعم از: جشن تولد کتاب، رونمایی کتاب، یک کتاب یک نویسنده، اردوی بازدید مدارس و.....
امکانات و بخش های مختلف: بخش مرجع و نشریات، دو سالن جهت مطالعه خواهران و برادران، سالن مطالعه کودکان، اینترنت بی سیم، بخش نابینایان، اتاق پژوهش، بخش نوسوادان، نمازخانه، بخش دیداری-شنیداری، بوفه، بخش کمک آموزشی، بخش کتاب کمک آموزشی،‌ بخش کتاب گویا
واحد آموزش:
این واحد مسئول برگزاری کلاس های مختلف، هنری، علمی و فرهنگی در رده های سنی متفاوت است. این واحد بیش از 50 عنوان کلاس دارد.
واحد کانون ها:
واحد کانون های فرهنگسرای ملل با همکاری شهرداری به کار ساماندهی سازمان ها و کانون های مردم نهاد را بر عهده دارد.
نگارخانه و گالری:
نگارخانه ای در ورودی فرهنگسرا قرار داد و هر هفته میزبان هنرمندان و بازدیدکنندگان است. بازدید از گالری رایگان است.
سالن فرهنگ:
این سالن 110 متر مربع مساحت دارد و برای برگزاری مراسم، نمایش ها و برنامه های مناسبتی، اکران فیلم، اجرای موسیقی و برگزاری جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این سالن تقریبا 115 صندلی دارد.
این سالن امکانات مختلفی چون میکسر، باند، سیستم صوتی، پرده نمایش سیار، سیستم گرمایش و سرمایش دارد.

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 15:13