پارک دانشجو تهران

919 دفعه

با راهنما سفر همراه باشید تا با یکی دیگر از بوستان های کوچک اما معروف تهران آشنا شوید و آن هم پارک دانشجو. پارک دانشجو از بوستان های پرتردد تهران است که تمامی اهالی هنر و فرهنگ و دانشجوهای تهران آن را می شناسند. این پارک در مرکز شهر و در چهاراره ولیعصر قرار دارد.

مترو و بی آر تی بهترین گزینه برای رفتن به این پارک است.
پارک دانشجو سال ها میزبان حضور گردشگرانی از سراسر ایران و جهان است.
معرفی:
پارک دانشجو یکی از پارک های قدیمی و خاطره انگیز تهران است. این پارک در زمینی به مساحت 32000 مترمربع و در سال 1346 افتتاح شد. این پارک به دلیل وجود تئاتر شهر و کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد هنرهای نمایشی در آن و همچنین مجاورت با تالار وحدت در خیابان استاد شهریار و پژوهشکده فرهنگ و هنر در خیابان انقلاب اسلامی، یکی از پاتوق های اهالی هنر بوده و هست و هر روز افراد زیادی به ویژه جوانان هنرمند و دوست داران هنر در آن حضور می یابند.
پارک دانشجو تهران

امکانات پارک دانشجو:

پارک دانشجو دارای امکاناتی مانند کتابخانه دانشجو، زمین بازی کودکان، نمازخانه و سرویس بهداشتی است. از رستوران های معروفی که در اطراف آن قرار دارد می توان به رستوران اکبرجوجه در خیابان خارک و رستوران غذای سالم در خیابان انقلاب اسلامی اشاره کرد. قنادی بامداد هم در ضلع جنوبی پارک و خیابان ولیعصر قرار دارد.در کل شما به هر سمت بروید حتما محلی برای میل کردن غذای مورد علاقه تان خواهید یافت.
یکی از مکان هایی که تعداد زیادی از مردم و به ویژه سالمندان در آن دیده می شوند، اطراف آب نمای زیبای پارک دانشجو است. صندلی خالی برای جوانان هم وجود دارد اما ترجیح آنان بیشتر در این پارک این است که ایستاده دور هم جمع شوند.
درجنوب شرقی پارک، زمینی مخصوص بازی کودکان طراحی شده است به مساحت 450 متر مربع، که دارای وسایل بازی معمول می باشد. کف زمین بازی با کفپوش مخصوص پوشیده شده است. دور تا دور زمین با لبه بالا آمده باغچه ها محصور شده که مکانی را برای نشستن والدین فراهم آورده است. در اینجا یک وسیله بازی برقی به شکل قو نیز به چشم می خورد که ظاهرا مدتهاست استفاده نمی شود.
پارک دانشجو تهران
یک آبنمای دایره ای در غرب پارک و در مجاورت سالن تئاتر شهر به مساحت 70 متر مربع موجود است که همگون با ساختمان تئاتر شهر است و در آن فواره ای موجود می باشد. 2 آبنمای مستطیل شکل همراه با فواره ها و تعدادی مجسمه کودک در حال بازی در وسط آبنما نیز در بخش مرکز پارک وجود دارد. جوی هایی نیز در راستای محور های اصلی و فرعی وجود دارند. یک آبنما به شکل پلکانی نیز در بخش جنوب شرقی تئاتر شهر قرار دارد که در کنار آن مجسمه ای از پرویز تناولی در مکانی نامناسب قرار گرفته است.
پوشش گیاهی پارک دانشجو:
نارون، اقاقیا، چنار، بلوط، کاج، زیتون و مروارید درختی از گیاهان موجود در بوستان دانشجو است که با طراحی منظم کاشته شده‌اند.

کتابخانه تخصصی پارک دانشجو:

کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد هنرهای نمایشی یکی دیگر از امکانات بوستان دانشجو است. این کتابخانه در سال 1366 در محل سالن شماره 3 تئاتر شهر تشکیل و آغاز به کار کرد و تنها کتابخانه و مرکز اسناد هنرهای نمایشی کشور است.
حضور دوست داران هنر در پارک دانشجو:
از فضای باز پارک دانشجو برای اجراهای خیابانی تئاتر و موسیقی و البته اجرای تعزیه و اجراهای عروسکی هم استفاده می شود.
شما در کنار گذر این پارک شاهد کسانی هستید که صنایع دستی خود را به فروش گذاشته اند.
پارک دانشجو تهران
دسترسی:
برای رسیدن به پارک شهر می توانید از مترو استفاده کنید و در ایستگاه تئاتر شهر (ولیعصر سابق) در خط 4 مترو پیاده شوید. همچنین می توانید از «بی.آر.تی های» مسیر تهرانپارس - میدان آزادی و تجریش - راه آهن و پارک وی - راه آهن استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه ولیعصر از اتوبوس پیاده شوید. اغلب تاکسی هایی که در مسیر خیابان ولیعصر به سمت شمال و همچنین خیابان انقلاب اسلامی تردد می کنند هم از این محل عبور می کنند.
در بیشتر مطالبی که تاکنون خوانده اید به بررسی مسائل و مشکلات این پارک و افرادی که در آن تردد می کنند پرداخته اند اما ما قصد داریم فقط زیبایی ها را ببینیم تا هر آنچه برایمان اتفاق می افتد زیبایی باشد و زیبایی...

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 15:37
محتوای بیشتر در این بخش: « پارک شفق تهران پارک نیاوران »