موزه علم و فناوری تهران

407 دفعه

در این مطلب به سراغ یکی از موزه های کم تر شناخته شده تهران رفته ایم. موزه ای که از جنس تاریخی و باستانی نیست، بلکه از جنس فناوری است. موزه ای که در آن، تاریخ علم و فناوری را در ایران بزرگ می توان جست‌ و جو کرد و به یافته ها و واقعیت های جالبی دست یافت. موزه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، تلاش کرده تا موزه را به داخل زندگی مردم کوچه و خیابان ببرد و آن ها را از نزدیک با تحولات علم و فناوری در ایران آشنا کند.

ایده نخستین تأسیس موزه علم و فناوری ایران به سال 1356 بازمی گردد. پیرو پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص تأسیس موزه علم و فناوری کلیات آن درسال 1381 به تصویب هیأت محترم وزیران رسید. به تبع آن و با تلاش هایی که به عمل آمد، زمینه سازی و ایجاد موزه های تخصصی و پژوهشی از جمله موزه علم و فناوری از اهداف و وظایف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گنجانده شد و دولت مکلف به اجرای آنها گردید.

موزه علم و فناوری

اهداف موزه علم و فناوری تهران

گسترش علاقه و دانش عموم نسبت به علوم و فناوری و ارتباط آن ها با زندگی روزمره از طریق نمایش و عرضه مناسب اطلاعات درباره دستاوردهای علمی و فناوری بشر.
ایجاد فضایی فعال و آگاهی بخش، برای تمام گروه های سنی، به منظور آشنایی هر چه بیشتر با میراث علمی، فرهنگی و فناوری و خدمات علمی و فنی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی به جامعه بشری در طول تاریخ.
تقویت و حفظ میراث علمی و فرهنگی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور.
ایجاد زمینه ها و فضاهای مناسب برای درک بهتر علم، فناوری، سیر تحول علوم و تلاش های فزاینده انسان برای شناخت جهان هستی و تأمین شرایط زندگی بهتر.
ایجاد امکان برای آشنا کردن مردم به ویژه دانشجویان و دانش آموزان با تلاش هایی که در زمینه های گوناگون علمی و صنعتی در بخش های کشاورزی و تأمین مواد غذایی، بهداشت، صنایع مدرن، ترابری، نیرو، منابع زیرزمینی و... در کشور در جریان است.
برانگیختن علاقه جوانان به فعالیت در زمینه های علمی و صنعتی و آگاه کردن آنها جهت کسب موقعیت های لازم برای ورود به عرصه این گونه فعالیت ها.
آشنا كردن عموم به اهمیت اصول علمی و فناوری در توسعه پایدار انسان.

موزه علم و فناوری

فعالیت های موزه علوم و فناوری

برگزاری دوره های آموزشی مختلف شامل ساخت ربات، نجوم، علم نانو و ... اشاره کرد.
برگزاری جنگ‌های متنوع و جذاب علمی توسط کارشناسان مجرب از دیگر فعالیت های این مرکز می باشد. جذابیت، تعاملى بودن و مشاركتى بودن از جمله ویژگی‌های این جنگ‌ها می‌باشد.
برگزاری نشست های علمی، انتشار خبرنامه، ثبت پژوهش و برگزاری همایش های بین المللی اشاره کرد.
برگزاری نمایشگاه های سیار در تهران و سایر استان ها به ترویج و انتشار علوم مختلف به ویژه در بین دانش آموزان و دانشجویان می پردازد.
موزه علوم و فناوری آموزش های موردی و موضوعی را با همکاری بخش های مختلف آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان از سال 1391 آغاز کرده و اقدام به برگزاری برنامه های تخصصی آموزشی از طریق کارگاه های آموزشی در دوره های متعددی نموده است. این دوره ها شامل آموزش های عمومی و تخصصی می باشد.

گالری های موزه علوم و فناوری تهران:

گالری علم
سالن مرکز علم (Science center) سعی در معرفی شاخه های مختلف علوم پایه دارد و مفاهیم بنیادی را در قالب دستگاه های تعاملی و آزمایش های جذاب نمایش می‌دهد، از جمله اُپتیک و لیزر، مکانیک، الکتریسیته و الکترومغناتیس که در قالب فیلم های آموزشی سعی در بیان شگفتی های علم و معرفی دانشمندان برجسته ای دارد و از پنجره‌ی دیگری دنیا را دیده و حقایق زیبایی را یافته اند از جمله ارشمیدس، نیوتن، انیشتین و... تا از این گذر ذهن هر انسانی را به فکر وا دارد.
گالری فناوری های بومی
کشور ما ایران از دیر باز منشأ بسیار غنی در تولید فناوری های بومی بوده و هر یک از این فناوری ها به عنوان پایه و اساسی در تکنولوژی مدرن کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. دانش بومی بخشی از سرمایه ملی هر ملتی ست که باورها، ارزش ها، روش ها، ابزارها و آگاهی های محلی آنان را در بر می گیرد.

بهای بلیط موزه :
هزینه بازدید فردی: ۳۵۰۰ تومان
هزینه جنگ های علمی: ۶۰۰۰ تومان
هزینه بازدید همراه با جنگ های علمی: ۸۰۰۰ تومان

مسیر دسترسی به موزه علوم و فناوری تهران:

آدرس ساختمان مرکزی موزه علوم و فناوری: تهران - خیابان انقلاب - خیابان نجات الهی (ویلا) - کوچه سلمان پاک – پلاک 6، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران می باشد .
گالری این مجوعه در تهران - خیابان امام خمینی - خیابان سی تیر - بالاتر از موزه ایران باستان - ساختمان سابق کتابخانه ملی ایران قرار دارد.
دانش آموزان و دانش پژوهان می توانند همه روزه به جز ایام تعطیل از این موزه بازدید نمایند و جهت کسب اطلاع بیشتر و یا هماهنگی جهت بازدید با شماره زیر تماس حاصل نمایند:
تلفن های تماس:  02188914883و 02166725384
 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 10:16