موزه علم و فناوری تهران

748 دفعه

در این مطلب به سراغ یکی از موزه های کم تر شناخته شده تهران رفته ایم. موزه ای که از جنس تاریخی و باستانی نیست، بلکه از جنس فناوری است. موزه ای که در آن، تاریخ علم و فناوری را در ایران بزرگ می توان جست‌ و جو کرد و به یافته ها و واقعیت های جالبی دست یافت. موزه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، تلاش کرده تا موزه را به داخل زندگی مردم کوچه و خیابان ببرد و آن ها را از نزدیک با تحولات علم و فناوری در ایران آشنا کند.

ایده نخستین تأسیس موزه علم و فناوری ایران به سال 1356 بازمی گردد. پیرو پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص تأسیس موزه علم و فناوری کلیات آن درسال 1381 به تصویب هیأت محترم وزیران رسید. به تبع آن و با تلاش هایی که به عمل آمد، زمینه سازی و ایجاد موزه های تخصصی و پژوهشی از جمله موزه علم و فناوری از اهداف و وظایف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گنجانده شد و دولت مکلف به اجرای آنها گردید.

موزه علم و فناوری

اهداف موزه علم و فناوری تهران:

گسترش علاقه و دانش عموم نسبت به علوم و فناوری و ارتباط آن ها با زندگی روزمره از طریق نمایش و عرضه مناسب اطلاعات درباره دستاوردهای علمی و فناوری بشر.
ایجاد فضایی فعال و آگاهی بخش، برای تمام گروه های سنی، به منظور آشنایی هر چه بیشتر با میراث علمی، فرهنگی و فناوری و خدمات علمی و فنی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی به جامعه بشری در طول تاریخ.
تقویت و حفظ میراث علمی و فرهنگی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور.
ایجاد زمینه ها و فضاهای مناسب برای درک بهتر علم، فناوری، سیر تحول علوم و تلاش های فزاینده انسان برای شناخت جهان هستی و تأمین شرایط زندگی بهتر.
ایجاد امکان برای آشنا کردن مردم به ویژه دانشجویان و دانش آموزان با تلاش هایی که در زمینه های گوناگون علمی و صنعتی در بخش های کشاورزی و تأمین مواد غذایی، بهداشت، صنایع مدرن، ترابری، نیرو، منابع زیرزمینی و... در کشور در جریان است.
برانگیختن علاقه جوانان به فعالیت در زمینه های علمی و صنعتی و آگاه کردن آنها جهت کسب موقعیت های لازم برای ورود به عرصه این گونه فعالیت ها.
آشنا كردن عموم به اهمیت اصول علمی و فناوری در توسعه پایدار انسان.

موزه علم و فناوری

فعالیت های موزه علوم و فناوری:

برگزاری دوره های آموزشی مختلف شامل ساخت ربات، نجوم، علم نانو و ... اشاره کرد.
برگزاری جنگ‌های متنوع و جذاب علمی توسط کارشناسان مجرب از دیگر فعالیت های این مرکز می باشد. جذابیت، تعاملى بودن و مشاركتى بودن از جمله ویژگی‌های این جنگ‌ها می‌باشد.
برگزاری نشست های علمی، انتشار خبرنامه، ثبت پژوهش و برگزاری همایش های بین المللی اشاره کرد.
برگزاری نمایشگاه های سیار در تهران و سایر استان ها به ترویج و انتشار علوم مختلف به ویژه در بین دانش آموزان و دانشجویان می پردازد.
موزه علوم و فناوری آموزش های موردی و موضوعی را با همکاری بخش های مختلف آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان از سال 1391 آغاز کرده و اقدام به برگزاری برنامه های تخصصی آموزشی از طریق کارگاه های آموزشی در دوره های متعددی نموده است. این دوره ها شامل آموزش های عمومی و تخصصی می باشد.

گالری های موزه علوم و فناوری تهران:

گالری علم:
سالن مرکز علم (Science center) سعی در معرفی شاخه های مختلف علوم پایه دارد و مفاهیم بنیادی را در قالب دستگاه های تعاملی و آزمایش های جذاب نمایش می‌دهد، از جمله اُپتیک و لیزر، مکانیک، الکتریسیته و الکترومغناتیس که در قالب فیلم های آموزشی سعی در بیان شگفتی های علم و معرفی دانشمندان برجسته ای دارد و از پنجره‌ی دیگری دنیا را دیده و حقایق زیبایی را یافته اند از جمله ارشمیدس، نیوتن، انیشتین و... تا از این گذر ذهن هر انسانی را به فکر وا دارد.
گالری فناوری های بومی:
کشور ما ایران از دیر باز منشأ بسیار غنی در تولید فناوری های بومی بوده و هر یک از این فناوری ها به عنوان پایه و اساسی در تکنولوژی مدرن کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. دانش بومی بخشی از سرمایه ملی هر ملتی ست که باورها، ارزش ها، روش ها، ابزارها و آگاهی های محلی آنان را در بر می گیرد.

مسیر دسترسی به موزه علوم و فناوری تهران:

آدرس ساختمان مرکزی موزه علوم و فناوری: تهران - خیابان انقلاب - خیابان نجات الهی (ویلا) - کوچه سلمان پاک – پلاک 6، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران می باشد .
گالری این مجوعه در تهران - خیابان امام خمینی - خیابان سی تیر - بالاتر از موزه ایران باستان - ساختمان سابق کتابخانه ملی ایران قرار دارد.
دانش آموزان و دانش پژوهان می توانند همه روزه به جز ایام تعطیل از این موزه بازدید نمایند و جهت کسب اطلاع بیشتر و یا هماهنگی جهت بازدید با شماره زیر تماس حاصل نمایند:
تلفن های تماس:  02188914883و 02166725384
 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 14:08