موزه سکه - بانک سپه تهران

1148 دفعه

موزه سکه کجاست؟

باز هم یکی دیگر از موزه های تهران را به شما معرفی خواهیم کرد که دیدن آن خالی از لطف نیست و اگر علاقه مند به بازدید موزه باشید حتما چندین بار از آنجا دیدن خواهید کرد. موزه سکه که در ساختمان مرکزی بانک سپه در خیابان امام خمینی تهران واقع شده ‌است یکی از بزرگترین و ارزشمندترین مجموعه سکه‌های قدیمی از ۲۷۰۰ سال قبل تاکنون است.

موزه سکه در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به همت تیمسار آق اولی؛ مدیر عامل وقت بانک سپه و به منظور حفظ میراث فرهنگی کشور تأسیس شد. سکه‌های این مجموعه توسط شیرین ملک زاده بیانی؛ یکی از سکه‌ شناسان و پژوهشگران معروف در این زمینه گردآوری و چیدمان و رده‌ بندی سکه‌ها نیز با نظارت مستقیم وی انجام شد، این موزه که در آن ۲۰ هزار سکه متعلق به ادوار مختلف تاریخ ایران نگهداری می‌شود، یکی از غنی‌ترین و ارزشمندترین موزه‌های سکه در سطح خاورمیانه است. در این موزه 3 گالری وجود دارد که در ادامه به بررسی 2 گالری سکه خواهیم پرداخت اما یکی از آنها موزه ی آثار و تابلو های هنری است.
موزه سکه بانک سپه
در گالری نقاشی موزه تابلوهای زیبایی از نقاشان مشهور ایران نظیر سهراب سپهری، ایران درودی، رضا مافی، صادق تبریزی، ناصر اویسی، داوود امدادیان، حسین زنده رودی، محمد احصایی، حسین کاظمی، محسن سهیلی، مسعود عربشاهی، حسین محجوبی، سیراک ملکنیان و سایر نقاشان برجسته ارامنه وجود دارد که دارای ارزش مادی و معنوی بالایی هستند.
گالری سکه: در گالری سکه موزه بانک سپه بازدیدکننده با سیر تکامل و تحول سکه از شروع مبادالت قبل از کشف فلز، استفاده از شبه پولها و حلقه‌های مبادالتی، نخستین سکه‌های ضرب شده در آسیای صغیر تا سکه های معاصر ایران آشنا خواهد شد. از ویژگیهای بارز بخش سکه موزه بانک سپه غنای مسکوکات موجود و وجود سکه‌های نایاب و کمیاب در دوره‌های مختلف تاریخی قبل و بعد از اسلام و مسکوکات خاندان‌های محلی ایران می‌باشد. با ساخت ماکت ضرابخانه در این گالری کودکان و دانش آموزان عملاً با شیوه تولید سکه چکشی در طول تاریخ آشنا خواهند شد. بیش از بیست هزار سکه در موزه بانک سپه کارشناسی و مستند نگاری شده‌اند و از این تعداد حدود سیزده هزار سکه در کارگاه مرمت موزه مرمت گردیده‌است.
گالری سوم موزه بانک سپه با عنوان (بانک سپه به روایت تاریخ) تأکید مستقیم بر قدمت و اصالت نخستین بانک ایرانی دارد، در این بخش برای نخستین بار در کشور فضای یکی از شعب قدیمی بانک با استفاده از تندیس و دکور و وسایل و ادوات مورد استفاده در شعب قدیمی، بازسازی و بازدید کننده را در محیط شعبه قدیمی بانک سپه قرار می‌دهد.
در این موزه برخی از سکه‌های خارجی از جمله سکه یادبود بازی‌های المپیک مونترال کانادا و بازی‌های آسیایی تهران در سال ۱۹۷۴ میلادی به چشم می‌خورد. از جمله اشیای جانبی در این موزه می توان به برخی از هدایای دریافتی از سوی بانک سپه و همچنین شاهنامه فردوسی به خط امیر تومان به همراه تفنگ وی که در غائله آذربایجان و مبارزه با روس‌ها به کار گرفته شده، نام برد.
موزه سکه بانک سپهتاریخچه موزه سکه

موزه سکه که در آن 20 هزار سکه متعلق به ادوار مختلف تاریخ ایران نگهداری می شود، یکی از غنی ترین و ارزشمند ترین موزه های سکه در ایران است.
سکه های موجود در این موزه به تفکیک دوره تاریخی به شرح زیر می باشد:
- لیدی و جزایر یونانی
- دوران هخامنشی
- مسکوکات ایران مرکزی
- مسکوکات ساتراپی ها
- مسکوکات امرای تابع هخامنشی
- اسکندر و جانشینانش
- اشکانیان (پارت)
- پارتی
- الیمایی
- خرسن
- شاهزادگان پارس
- ساسانیان
- حمله اعراب
- اسپهبدان طبرستان
- حکام عرب طبرستان
- حکام عرب ساسانی
- امویان
- عباسیان
- آل بویه
- سامانیان
- غزنویان
- سلجوقیان
- خوارزمشاهیان و ایلخانان
- تیموریان
- آق قویونلو
- قراقویونلو
- صفویان
- افشاریان و زندیان
- قاجاریان
- پهلوی
- جمهوری اسلامی
- مسکوکات سایر نقاط جهان
پیشنهاد ویژه

مسیر دسترسی به موزه سکه

موزه سکه جنب ساختمان شعبه مرکزی بانک سپه در میدان امام خمینی قرار دارد و در روزهای زوج هفته (به استثنای ایام تعطیل)، از ساعت ۹ الی ۱۵ به صورت رایگان پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد.
تلفن و نمابر: 66748060

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 13:27