موزه رضا عباسی تهران

638 دفعه

موزه رضا عباسی در مهرماه سال 1356 توسط فرح پهلوی افتتاح شد، ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون داخلی بود که به دلیل موقعیت قرارگیری و ویژگی‌های معماری مورد توجه قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شده و با هدف موزه دگرگونی‌هایی در آرایش داخلی انجام گرفت.

این موزه به یاد نقاش مشهور دوره صفوی که اهل کاشان بود، به نام رضا عباسی نام‌گذاری شد. در جریان انقلاب و درتاریخ آبان 1357 موزه تعطیل شد و در سال 58 شروع به کار کرد و مدیریت آن بر عهده آیدین آغداشلو بود. بعد از تعطیلی های پیاپی سرانجام در تاریخ 15 بهمن 1379 برای پنجمین بار آغاز به کار کرد. در حال حاضر موزه رضا عباسی، زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می‌شود و سرپرستی آن بر عهده شهرام حیدرآبادیان است.

 

موزه رضا عباسیآثار متنوع و ارزشمند این موزه و نوع چینش آن در میان موزه‌های دیگر ایران منحصر بفرد است، این آثار بر اساس ترتیب زمانی از هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم یعنی پایان دوره قاجار به نمایش درآمده‌اند. بنابراین بازدید کنندگان می‌توانند سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ ایران را به خوبی مشاهده کنند.

موزه رضا عباسیموزه رضا عباسی دارای سه تالار است که هرکدام از آنها شامل آثار هنری متفاوتی هستند: تالار پیش از اسلام در طبقه سوم، تالار هنرهای اسلامی در طبقه دوم و تالار نگارگری و تالار خوشنویسی که در طبقه اول قرار دارند.
بخش مرمت و نگهداری موزه با دو آزمایشگاه و کارگاه به مرمت و بازسازی نقاشی‌ها، اشیای فلزی و کتاب‌های خطی اختصاص دارد، این کارگاه نه تنها به مرمت اشیای موجود در موزه رضا عباسی می‌پردازد، بلکه ترمیم آثار ارسالی از موزه‌های دیگر کشور را نیز به عهده دارد، این بخش یکی از پیشرفته‌ترین کارگاه‌های مرمت در کشور است.

موزه رضا عباسیکتابخانه موزه دربرگیرنده بیش از ده هزار جلد کتاب به زبان‌های پارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است. همچنین کتابخانه مشترک بیش از ۵۰ مجله داخلی و ۶۰ مجله خارجی است. این کتابخانه برای کارکنان موزه‌ها، کارمندان سازمان میراث فرهنگی، استادان و دانشجویان و پژوهشگران فرهنگی قابل استفاده‌است.

آدرس:

خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان، شماره 972

آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 11:32