موزه دکتر حسابی تهران

571 دفعه

 

موزهٔ دکتر حسابی واقع در تهران، تجریش، خیابان مقصودبیک، خیابان دکتر پروفسور حسابی، پلاک ۸، در سال 1371 در محل خانه وی ایجاد شد.


وسایل شخصی، مدارک علمی و تحصیلی، نشان‌ها و تقدیر نامه‌ها و عکس‌های قدیمی دکتر حسابی در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
بنای ساختمان در سال ۱۳۱۰ ساخته شده، این مکان تا حدی نمایشگر نحوهٔ زندگی دکتر حسابی است؛ از جمله، در این موزه می‌توان تغییراتی که دکترحسابی در منزل داده تا زندگی برای همسر کم‌بینایش آسان‌تر شود، یا نحوهٔ استفاده دوباره وی از وسایل خراب نشان دهنده ذهن خلاق دکتر هستند. مدیریت این موزه به عهده ایرج حسابی فرزند محمود حسابی است.

 

موزه دکتر حسابی تهران
موزه دکتر حسابی دو بخش فعال دارد: بخش فرهنگی که وظیفه چاپ و نشر آثار محمود حسابی را بر عهده دارد و بخش علمی که دربارهٔ زندگی و تحقیقات علمی حسابی فعالیت می‌کند.
این موزه که به همت خانواده و نزدیکان دکتر حسابی ایجاد شده است به خاطر نبود حمایت مالی دچار بدهی شده بود به طوری که در سال ۱۳۸۹، ایرج حسابی موزه را به حراج گذاشته بود. پیشتر در سال ۱۳۸۸، خبرگزاری‌ها از بدهی مالی این موزه به یکی از بانک‌ها به مبلغی حدود ۲٫۵ میلیارد تومان به عنوان جریمه یک وام که چندین سال قبل توسط خود دکترمحمود حسابی گرفته شده بود خبر داده بودند.
تا این که شهرداری تهران به عنوان یک راه حل قصد داشته تا با عضویت در هیئت امنای موزه دکتر حسابی، برای حفظ این بنا تلاش کند.

موزه دکتر حسابی تهران

 

آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 10:56