موزه ارتباطات تهران

1043 دفعه

موزه ارتباطات واقع در خیابان امام‌خمینی تهران نمونه‌هایی از کهن‌ترین نوشت‌افزارها و ابزارهای فرستادن بسته‌های پستی و چاپاری، تلفن‌های نخستین، تلگرام‌های مورس، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوتر نامه‌بر تا ماهواره را به نمایش گذاشته است.

اولین موزه پستی ایران در سال 1311 در ضلع جنوبی میدان توپخانه، روبروی عمارت شهرداری بنا نهاده شد که تا قبل از ویرانی ساختمان تلگرافخانه در سال 1349 پذیرای بازدیدکنندگان بود، و بعد از آن به عمارت پست منطقه باغ ملی منتقل شد.
ساختمان این بنا با شیوه معماری ملی در دوره رضاشاه و با طراحی معمار برجسته ایرانی‌گرجستانی، نیکلای مارکف ساخته شد. به نظر می‌رسد که مارکف به جای استفاده از تقارن و تعادل معماری ایرانی در این بنا، از تاثیرگذاری معماری باروک بهره گرفته است و همین ویژگی باعث جلب اعتماد مردم جهت سپردن بسته‌های پستی خودشان به این مرکز شده است.

 

موزه ارتباطاتموزه ارتباطات شامل بخش‌های مختلفی می‌باشد از جمله:
غرفه اشیا پستی که شامل صندوق‌های پستی دوره پهلوی، انواع مهرها متعلق به دوران قاجار و پهلوی، دستگاه‌های نقش تمبر دستی و برقی، تایپ قدیمی، نحوه حمل و نقل مرسوله‌های پستی و همچنین لباس‌های کارکنان اداره پست به نمایش گذاشته است.
غرفه وزرا که تصاویر وزیران پست و تلگراف از اولین وزیر، علی قلی خان مخبرالدوله تا 72 وزیر پست در این بخش وجود دارد.

موزه ارتباطاتکتابخانه موزه شامل کتب و نشریات در زمینه پست و ارتباطات به زبان‌های مختلف در این بخش ارائه می‌شود.
سالن مخابرات که شامل دستگاه های تله تایپ، تلگراف، تلکس، فاکس و هم چنین انواع کابل های مسی، فیبر نوری، دیش ماهواره، مرکز تلفن خودکار و وسایل ارتباطی می‌باشد.
سالن تمبر در این بخش انواع تمبرهای داخلی و خارجی از دوره قاجار به بعد به نمایش درآمده است.
سالن کنفرانس که مساحتی بالغ بر 500 متر مربع دارد با ظرفیت 200 نفر که در طبقه دوم مجموعه قرار دارد.

موزه ارتباطاتآدرس:

تهران - خیابان امام خمینی (ره) جنب سردر باغ ملی، محوطه میدان مشق

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 15:31