مجموعه قزاقخانه

834 دفعه

 مجموعه قزاقخانه در تاریخ 1385/12/28 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ایت مجموعه بنا مربوط به دوره قاجار و پهلوی است که در شمال میدان مشق سابق (باغ ملی) جای گرفته است.

عمارت قزاقخانه در زمان ناصرالدین شاه قاجار تاسیس شد که نخستین ساختمان میدان مشق می‌باشد، این بنا به عنوان پادگان نظامی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و بعدها جزو املاک ارتش محسوب می‌شد که وزیر جنگ در آنجا مستقر بود و در حال حاضر در اختیار دانشگاه هنر تهران قرار دارد.

 

مجموعه قزاقخانهاین عمارت در زمان مظفرالدین‌شاه و رضاشاه پهلوی بازسازی شده و تغییراتی در آن انجام شد و در سال‌های نخستین دهه هشتاد، قرار بود دانشگاه تهران پس از بازسازی کاربری آن را به دانشگاه تغییر دهد اما تا کنون توانسته است تنها بخشی از قسمت شرقی آن را بازسازی کند، هزینه بازسازی و مرمت ایت ساختمان 20 تا 30 میلیارد تومان برآورد شده است.
عمارت قاجاری قزاقخانه ساختمانی به سبک نئو کلاسیک و تلفیقی از شیوه معماری ایرانی و اروپایی است. ساختمان از دو سمت شمال و جنوب رو به میدانی وسیع دارد که در آن مراسم نظامی برگزار می شده و امکان دید وسیعی از محوطه پیرامون را برای ساکنینش فراهم می‌کند. عمارت قزاقخانه سه طبقه دارد که شامل بخش میانی و بخش شرقی و غربی آن است.

مجموعه قزاقخانهدر طبقه همکف آنها تالارهای ستون‌داری با ستونهای آجری حجیم قرار دارند و طبقات فوقانی نیزشامل اتاق‌های متعددی است که در اطراف یک راهرو شکل گرفته‌اند.
قوای قزاق نیروی نظامی ویژه‌ای بود که به درخواست ناصرالدین شاه در پی قردادی بین ایران و روسیه تشکیل شد و نقش مهمی در تاریخ ایران ایفا کرد، عمارت قزاقخانه از دوره ناصرالدین شاه مخصوص قوای قزاق بود، از فرماندهان معروف قزاق می‌توان کلنل لیاخوف و رضا شاه پهلوی را نام برد.

آدرس:

تهران-میدان امام‌خمینی-خیابان امام‌خمینی-سردرباغ ملی-محوطه میدان مشق

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 14:54