موزه عکسخانه شهر تهران

487 دفعه

موزه عکسخانه یا عکسخانه شهر، اولین موزه دائمی ایران است که نمونه‌های سالم از دوربین‌های دستی کداک و آکفا، جعبه‌های عظیم و سه‌پایه‌دار عکاسان حرفه‌ای نسلهای قبل و هزاران وسیله عکاسی دیگر را به نمایش می‌گذارد.

این موزه در میدان هفت تیر تهران، و زیرنظر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با کوشش بهمن جلالی بنا شده است.

 

عکسخانه شهرعکسخانه شهر در اردیبهشت ماه 1374، با هدف گردآوری آثار عکاسی و عرضه کتاب‌های منتشر شده در حوزه عکاسی افتتاح شد و در حال حاضر با تهیه عنوان‌های جدید فارسی و لاتین عضو جدید نیز می‌پذیرد و لابراتوار چاپ عکس و ظهور فیلم همه روزه با هماهنگی قبلی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در اختیار دانشجویان و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

عکسخانه شهراین موزه شامل بخش‌های گوناگونی برای فعالیت‌های عکسخانه می‌باشد، از جمله: نمایشگاه شماره یک و دو، کتابخانه تخصصی و لابراتوار می‌باشد.
صنعت عکاسی در ایران از اواسط حکومت محمد شاه قاجار و حدود ۳ سال بعد از اختراع آن در جهان آغار شد. نیکلای پاولوف ، دیپلمات جوان روسی که به منظور عکاسی تعلیم دیده بود با اولین دوربین عکاسی که هدیه امپراتور روس به محمدشاه قاجار بود، وارد ایران شد.

موزه عکسخانهنخستین عکس در ایران در حضور محمدشاه و در ذی القعده 1258 هجری قمری ثبت گردید، بر اساس مدارک موجود ژول ریشار ملقب به موسیو ریشار خان در سال ۱۲۶۰ هجری قمری، در تبریز از ولیعهد ناصرالدین شاه که 13 سال داشت و خواهرش عکاسی نمود سپس در سال 1263 هجری قمری جهت عکاسی دربار احضار گردید.

 

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 مرداد 1398 10:04