حرم امام خمینی

676 دفعه

 حرم سید روح‌الله خمینی آرامگاهیست واقع در بهشت زهرای تهران که هم اکنون مجموعه‌های گسترده دیگری شامل دانشگاه، موزه و شهر آفتاب نیز همراه آن ساخته شده‌است.

کار ساخت این آرامگاه و مجموعه‌های پیرامون آن، با محوریت جهاد سازندگی و سپاه پاسداران پس از دفن وی آغاز گردید و همچنان ادامه دارد.
مراسم تشییع امام در کتاب رکوردهای گینس با حضور بیش از ده میلیون نفر از جمعیت 40 میلیونی وقت ایران به عنوان پرجمعیت‌ترین تشییع جنازه تاریخ ثبت شده است و همچنان در مراسم سالگرد وی هزاران نفر از داخل و خارج ایران شرکت می‌کنند.

 

حرم امام خمینی

مسئولیت اداره حرم امام خمینی بر عهده خانواده وی و در حال حاضر نوه ایشان سید حسن خمینی می‌باشد. سازه اصلی بنا دارای پایداری در برابر زمین لرزه‌ای به قدرت ۱۰ ریشتر است و به گفته مدیر کل مقبره از برج میلاد نیز مقاوم‌تر است. اسکلت فولادی ساخته شده برای گنبد ۳۴۰ تن وزن دارد و روکش آن هم ۴۰ تا ۵۰ تن وزن خواهد داشت که در مجموع به ۴۰۰ تن می‌رسد. در اطراف آرامگاه چهار گلدسته به بلندی ۹۱ متر و به نشانه سن ایشان ساخته شده‌است بلندای آرامگاه تا نوک چراغ پرچم سن درگذشت وی را نشان می‌دهد. همچنین مجموعاً دارای پنج گنبد است که گنبد اصلی فلزی و چهار گنبد دیگر کاشی‌کاری شده‌است.
فضای سرپوشیده آرامگاه 60 هزار متر مربع و بخش اصلی آرامگاه 15 هزار متر مربع است که شامل بخش‌های مختلفی از جمله: خط مترو، موزه مقبره، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه شاهد، بیمارستان، پارکینگ، زائرسرا، هتل 5 ستاره، فروشگاه، شهربازی، شهرک سلامت و شهرآفتاب می‌باشد.

حرم امام خمینی

در سال ۱۳۹۴ روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله‌ای به قلم مسیح مهاجری مدیر روزنامه از هزینه‌های انجام شده برای ساخت حرم انتقاد و به نامه سید روح‌الله خمینی برای ساخت ساده مصلی تهران اشاره کرده بود: «ضمناً سادگی مصلی باید یادآور سادگی محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد و شدیداً از زرق و برق ساختمان‌های مساجد اسلام آمریکائی جلوگیری شود. خداوند تمامی دست‌اندرکاران بر پاکننده مساجد الله را تأیید فرماید.»

حمله‌های ۱۳۹۶ تهران

ساعت ۱۰٫۴۰ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ سه فرد ضارب از ناحیه غربی حرم قصد ورود به صحن را داشتند. این افراد هر دو مواد انفجاری به خود وصل کرده بودند و به محض ورود به حرم، شروع به تیراندازی بی هدف کردند، در این حمله سه مأمور مجروح شدند و یک مأمور فضای سبز شهید شد. یکی از این افراد مواد همراه خود را در مقابل دروازه شبستان منفجر می‌کند و فرد دوم در حال فرار توسط پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته می‌شود، مأموران موفق می‌شوند کمربند انفجاری این فرد را خنثی نمایند.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 16:07