بلندترین برج پرچم ایران

1147 دفعه

 بلندترین برج پرچم ایران که از پارچه‌ای مقاوم تهیه شده و نوع سازه آن مخروطی فولادی است، با ارتفاع 150 متر در شهر تهران و در محدوده بین بزرگراه‌های شهید همت، حقانی و مدرس قرار دارد.

محل استقرار برج پرچم طوری طراحی شده است که مشرف به مقبره شهدا و باغ موزه دفاع مقدس باشد، تجهیزاتی که باعث می‌شوند این پرچم به اهتزاز درآید شامل: سامانه نگهدارنده و بالابر پرچم، دوربین ضد لغزش، دستگاه هواسنج، صاعقه‌گیر و چراغ هشدار هواپیما می‌شود.
این برج یکی از سه پرچم بلند در جهان است که با سرعت باد 7 متر در ثانیه به اهتزاز درمی‌آید، عملیات طراحی و اجرای این برج طی کمتر از 5 ماه توسط مهندسین و متخصصان ایرانی تکمیل شد.

بلندترین برج پرچم ایرانمدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی عنوان کرد: طرح احداث برج پرچم، علاوه بر تکیه بر مذهب و فرهنگ و موضوع احترام و اعتبار نزد ملت‌ها، دلایل مهم دیگری از جمله، ادای احترام به پرچم ، استفاده از توان و دانش فنی مهندسان کشور و نمایش اقتدار ملی آنان دارد.
نوع مونتاژو نصب قطعات این برج به صورت در هم رفتگی یا اورلپ بوده که با جرثقیل های خیلی بلند در محل مورد نظر فیکس می شود، همچنین بدنه برج پرچم پوشیده شده از گالوانیزه گرم بوده که این مانع سبب مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط جوی و جلوگیری از زنگ زدگی است. ضخامت ورقه استفاده شده در تولید قطعات پایینی ضخیم تر بوده و به ترتیب هر چه به ارتفاع افزوده می‌شود از ضخامت ورق ها کاسته شده به طوریکه در بالای برج ضخامت به حداقل استاندارد خود می‌رسد که این مساله از نظر مهندسی ایستایی برج پرچم را در برابر بادهای شدید بالا برده و همچنین وزن سازه را بهینه می‌کند.

بلندترین برج پرچم ایران

آدرس:

اتوبان حقانی-بوستان طالقانی-برج پرچم

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 15:34