باغ موزه وزیری تهران

1193 دفعه

 باغ موزه وزیری، اولین موزه خصوصی در ایران است که تمامی خلاقیتی که در این موزه وجود دارد حاصل هنر استاد ناصر هوشمند وزیری می‌باشد.

ناصر هوشمند وزیری از مجسمه‌سازان به نام معاصر ایران است که در سال 1325شمسی در همدان متولد شدند، ایشان در سال 1350 موفق به دریافت لیسانس مجسمه‌سازی از دانشگاه هنرهای زیبای تهران شدند و در سال 1373 دکترای افتخاری و استادی درجه یک هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کردند.
آثار ارزشمند بسیاری از استاد به نمایش درآمده است از جمله: مجسمه پارک جمشیدیه تهران، مجسمه پرواز و نردبان در پارک ایرانشهر (خانه هنرمندان)، گوزن‌ها، آبنما، دایناسور در پارک پردیسان، سی اثر دیدنی و برجسته در ارتفاعات کلکچال، مجسمه‌ها و آبشار 27 متری پارک ساعی، مجسمه مادر و فرشته، دختر و پسر، فرشته کوچک در بیمارستان صارم، مجسمه کاکلی و پدربزرگ در پارک گلبرگ.

 

باغ موزه وزیریروحیه وطن‌دوستی استاد وزیری و علاقه ایشان به سرزمین مادری مشخصه بارز تمامی آثار ایشان است، بازدیدکنندگان در باغ موزه وزیری می‌توانند آزادانه در باغ گردش کنند و عکس و فیلم بگیرند و همچنین می‌توانند با طراح و خالق آثار گفتگو نمایند.
باغ موزه وزیری با مساحتی بالغ بر 1000 متر مربع در لواسان تهران با هزینه شخصی استاد وزیری ساخته شد و از سال 1384 فعالیت خود را آغاز نمود.

باغ موزه وزیریبخش‌های مختلف باغ موزه وزیری:

سرای بسطامی: این سالن با ظرفیت حداکثر 90 نفر جهت برگزاری سمینارها، همایش‌ها و جشنواره‌ها تاسیس شده است.
فضای داخلی غار: این قسمت شامل 8 دالان است که دیواره اصلی آن را سنگ‌های کوهستان تشکیل داده است و در مدخل دالان دوم مجسمه‌ای از رستم ساخته شده است که گویی سقف دالان غار را بر روی دوش خود نگه داشته است.
گالری: این بخش سالنی به مساحت 40 مترمربع جهت نمایش آثار مختلف هنرهای تجسمی به ویژه نقاشی می‌باشد.

کارگاه مجسمه‌سازی: محل ساخت مجسمه‌های چوبی، فلزی، سنگی و ... توسط استاد می‌باشد که بازدیدکنندگان بدون هیچ‌گونه محدودیتی می‌توانند با روند ساخت مجسمه‌ها توسط استاد آشنا شوند.
کارگاه صنایع دستی: این قسمت شامل کارگاه ساخت محصولات هنری سفالین، لعاب، کوره‌پخت، چرخ سفالگری و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته است.

باغ موزه وزیری

فضای باز: فضای طبیعی حاکم بر فضای موزه و تماشای همزمان مجسمه های واقع در باغ از ویژگی‌های مهم این موزه می‌باشد.
مجمسه‌های بازیافتی: آثار هنری بخش بازیافت استاد وزیری در زمینه بازیافت و مجسمه‌های بازیافتی با کلیه مواد دور ریز اعم از پلاستیک، آهن، شیشه و قوطی نوشابه ساخته شده‌اند که بسیار جالب هستند.
صنایع دستی: در این بخش ظروف سفالی و همین طور احجام، سرامیک و لعاب ساخته می‌شود و در بخش گالری موزه به فروش می‌رسد؛ ضمن اینکه علاقه‌مندان می‌توانند مدل‌های خاص خود را برای ساخت سفارش دهند.
کلکسیون‌های استاد وزیری: در طول چهل سال اخیر استاد وزیری کلکسیون ارزشمندی از آفتابه‌ها و پارچ‌های مسی قدیمی را فراهم کرده؛ همچنین به دلیل علاقه ایشان به ورزش شطرنج، علاوه بر اینکه در اوقات فراغت خود به این ورزش می‌پردازند، کلکسیونی از شطرنج را نیز جمع‌آوری کرده‌اند.

آدرس:

تهران - لواسانات - بلوار امام خمینی - جاده کند علیا و سفلی - دوراهی بوجان - سمت چپ بعد از چال ناظران - پلاک ۷۷

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 15:41