دریاچه اوان در قزوین

2330 دفعه

از جاذبه‌های طبیعی گردشگری استان قزوین که هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند، دره چشم نواز الموت است که در میان آن دریاچه زیبای اوان همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌کند.

دریاچه اوان؛ دریاچه ای زیبا و تقریبا مستطیل شکل است که از مناظر دیدنی در استان قزوین می باشد. این دریاچه در حلقه چهار روستای اوان، ورین، زواردشت و زرآباد قرار دارد و همچون نگینی زمردین می درخشد و با چشم انداز مسحورکننده اش، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می نماید. این دریاچه از محیط خارج خود آبی را به طور مستقیم دریافت نمی کند و آب آن از چشمه های جوشانی که از کف دریاچه به بالا می آید تامین می شود و از سرریز آب دریاچه، مزارع کشاورزی اطراف تغذیه می گردد.

طول دریاچه اوان حدود 250 متر و عرض آن حدود 150 متر است، عمق دریاچه در عمیق ترین قسمت به حدود 6 متر می رسد. مساحت دریاچه 70 هزار متر مربع که حدودا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا و در 88 کیلومتری شمال شرق قزوین واقع شده است.

به علت ارتفاع بالای دریاچه و قرار گرفتن در دامنه ی کوه خشچال، آب و هوای دریاچه در زمستان و پائیز بسیار سرد است که در زمستان، سطح دریاچه یخ می بندد دریاچه قابلیت ورزشهای زمستانی مانند اسکی و اسکیت را دارد و در فصل پاییز جایگاه  پرندگان مهاجر مانند مرغابی، غاز و قو است.

در فصل تابستان، آب دریاچه برای شنا مناسب است و همچنین  قایق های پدالی در فصول معتدل و گرم، پذیرای گردشگران خواهد بود و دقایقی لذت بخش را رقم خواهد زد.

دریاچه اوان ۸۹اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 16:26