کاخ مرمر یا تماشاگه خزر در مازندران

2246 دفعه

کاخ مرمر یا کاخ سلطنتی رامسر به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ۱۳۵۷ به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد. کاخ مرمریکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است که به علت کثرت استفاده از سنگ مرمر به کاخ مرمرشهره شد . پس از انقلاب، این کاخ تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت و پس از ۲۲ سال مصادره و متروکه بودن با عنوان تماشاگه خزر به صورت موزه برای عموم قابل بازدید است. این کاخ با نامهای کاخ سلطنتی رامسر ، باغ رامسر ،‌کاخ مرمر ، موزه کاخ رامسر ، کاخ موزه مرمر ، تماشاگه خزر نیز شناخته شده است.

کاخ مرمر با ۶۰۰ متر مربع زیربنا در میان باغی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع واقع شده است واولین نها ل‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران است. نکته جالب در طراحی معابر این باغ به گونه ای است که شما به صورت مستقیم نمی توانید به کاخ وارد شوید و راه ورودی از دو سمت شرق و غرب دیده شده است و مسئله پیچ حجاب ایرانی در این باغ به خوبی رعایت شده است.

آثار به نمایش در آمده در این موزه شامل مبلمان، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک، مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان مشهور جهان است. در محوطه جلوی کاخ درخت کاجی به بلندای۲۳ متر وجود دارد که در سال۱۳۹۲ خورشیدی کاشته شده است. این کاج به نام ۴ شاخ معروف است.

در باغ رامسر ۵ عمارت دیگر بنا شده (۳ عمارت در جنوب شامل حمام ،‌ انباری و تاسیسات و در ۲ عمارت در شمال واحد سرایداری و نگهبانی است) حمام قدیم کاخ رامسر تنها در زمان رضاخان مورد بهره برداری قرار گرفته و بعد از آن در سال ۱۳۲۰ در داخل عمارت کاخ ، حمام جدیدی بنا شد.  در حال حاضرعمارت انباری به محل فروش صنایع دستی تبدیل شده است.

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 مرداد 1398 15:52