چشمه های باداب سورت در مازندران

2328 دفعه

چشمه‌های رنگی و زیبای باداب سورت؛ چشمه‌هایی بی نظیر که مانند آن در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند وجود دارد و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می­کند. این چشمه ها در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارند.
چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ بو، رنگ، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می‌شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است و این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی‌زند. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد که در اطراف آن کمی رسوب آهن نشسته است، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است.
جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده است.در واقع این طبقات و حوضچه‌ها جاذبه‌ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است.
صحنه‌های زیبا و خیال انگیز این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به هنگام طلوع و غروب خورشید تحسین برانگیز است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها موهبت خداوندی را به جلوه می‌گذارد و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرامی‌خواند.
  چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد.چشمه‌های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 مرداد 1398 15:57