پارک جنگلی چالدره تنکابن مازندران

623 دفعه

پارک جنگلی چالدره کجاست؟

پارک جنگلی چالدره پارکی بسیار زیبا در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار در غرب استان مازندران است. این پارک زیبا با ۹۴ هکتار مساحت در ارتفاع ۴۰۰ متری از دریا در میان دو رود سه هزار و دو هزار قرارگرفته است. رودخانه دو هزار در قسمت غربی و سه هزار در قسمت شرقی چالدره قرار گرفته که در تمام فصول سال، پرآب است.
چالدره همان‌طور که از نامش پیداست، دره‌ای است که عمق سرسبز و آرامش ‌بخش آن نه فقط مکانی برای تفریح که جایی برای اقامت و حتی ورزش است. به همین دلیل جنس رطوبت هوای آن با هوای مناطق کنار دریا بسیار متفاوت است. این پارک جز جنگل‌های جلگه‌ای محسوب می‌شود.

پوشش گیاهی پارک جنگلی چالدره:

چالدره پوشیده از جنگل‌های انبوه با گونه‌های گیاهی زیبا مانند درختان توسکا، افرا، لرگ، گون، انواع سرخس‌ها و سنگ‌های بزرگ گرانیتی که تماما از خزه‌های جنگلی پوشیده شدند، در سراسر چالدره دیده می‌ شود. که همگی طبیعتی رنگارنگ را به وجود آورده‌اند.
نماهایی از باغ مرکبات و شالیزارها که بخش جدانشدنی طبیعت شمال ایران به شمار می ‌رود در کنار طبیعت سبز و زیبای جنگلی و سکوت و آرامش بی‌حد و حصر این منطقه پارک چالدره را به یکی از جاهای دیدنی استان مازندران بدل کرده است.

پارک جنگلی چالدره

اماکن دیدنی پارک جنگلی چالدره:

در بلندترین یال این پارک جنگلی (جایی که دو رود یاد شده در طرفین آن جاری است)، آثاری از قلعه‌های قدیمی مشاهده می‌شود. وضعیت آب‌انبار، بناها و دیگر آثار باقی‌مانده، تاریخ چالدره را به سده‌های پیش از اسلام پیوند می‌دهد. محیط این ناحیه هوایی خنک، مرطوب و بسیار دلپذیر دارد.

امکانات پارک جنگلی چالدره:

در چالدره امکاناتی مثل پیست دوچرخه‌سواری، مسیرهای مخصوص پیاده‌روی، کافی‌شاپ و رستوران هم دیده می‌شود که محل را به فضای مناسبی برای تمام سلیقه‌ها بدل می‌کند.
پل‌هایی که روی این رودخانه‌ها بناشده، جای بسیار مناسبی برای تماشای محیط از زاویه‌ای متفاوت و همچنین مکانی برای ثبت یک چشم‌انداز به‌ یادماندنی از رودخانه است. از این ناحیه می‌شود عکس‌های بسیار خوبی گرفت تا جلوه بی ‌مانندی از هنر نقاشی طبیعت را به نمایش گذاشت. جاده منتهی به پارک ملی چالدره آسفالت شده تا همه امکانات لازم برای رسیدن به یک محیط بکر و جدای از جهان مدرن فراهم ‌شده باشد.

اقامت در پارک جنگلی چالدره:

اما آنچه پارک جنگلی چالدره را از سایر نقاط این دشت پهناور متمایز می‌کند، طراحی زیبا و ویژه کلبه‌های جنگلی آن است. ظاهر سنتی و متناسب با حال‌ وهوای محیط با امکاناتی مدرن و کاملا به روز، جذابیت این پارک را دوچندان کرده است.
هتل چهار ستاره جنگلی چالدره در قلب جنگل های دوهزار وسرسبز مازندران در بهترین منطقه شهر توریستی تنکابن با چشم اندازی بینظیر از طبیعت بکر شمال ایران بهره برداری شده است. این هتل شامل کلبه های توسکا و افرا می شود. کلبه های توسکا از جنس چوب و واحدهای افرا از جنس بتن ساخته شده اند. کلبه‌ها مجهز به شومینه هیزمی، یخچال، کمد و کولر گازی هستند. اینها در کنار تراس اختصاصی هر کلبه و در فضایی مقابل آن برپا کردن آتش تعبیه شده که می‌تواند هر گردشگر مشتاقی را غافلگیر کند.

در کنار کلبه‌ها، میز و صندلی‌هایی از تنه‌های درخت ساخته‌ شده که کاملا با درختان اطراف هماهنگی دارند، اما می‌شود از برخی صندلی‌ها و سایبان‌های پلاستیکی هم استفاده کرد. کمی آن طرف‌تر آلاچیق‌ هایی برای اقامت چند ساعته و صرف غذا طراحی‌ شده است. اقامت در طبیعت چالدره، جنگل ‌گردی، قدم زدن در ساحل رودخانه و اقامت شبانه در کلبه‌های جنگلی توسکا، افرا و غیره، همگی مواردی هستند که نمی‌توان به‌ سادگی از آنها گذشت.

هتل چالدره با ارائه امکانات منحصر به فردی نظیر دوچرخه سواری، اسب سواری، ماهیگیری و جنگل نوردی، وجود رودخانه دائمی در محدوده هتل، دارت، تخته نرد، پارکینگ با ظرفیت 180 دستگاه خودرو، رستوران جزیره با ظرفیت 124 نفر، کافی شاپ سنگی با ظرفیت 64 نفر در سالن و 60 نفر در فضای باز و رستوران سنتی آماده پذیرایی از میهمانان خود در محیطی جنگلی با صدای خوش آهنگ می باشد و نوید اقامتی آرامش بخش و رویایی را به میهمانان عزیز خود می دهد.

پارک جنگلی چالدره


توضیحات مهم در مورد هتل چالدره تنکابن:
در صورت کنسلی مبلغی عودت داده نمی شود و رزرو اتاق ها بدون مینی بار و کافی شاپ می باشد کودکان زیر 4 سال بدون دریافت وجه و بالای 4 سال یک نفر محسوب می شود.***لازم به ذکر است جهت آرامش مسافرین کلبه ها فاقد تلویزیون وتلفن وساعت دیواری میباشد***ورود میهمان بیش از ظرفیت تعریف شده کلبه ها ممنوع میباشد.پخت و سرو غذا در کلبه ها ممنوع می باشد. رزروها فولبرد شامل: صبحانه ، ناهار ، شام می باشند.

مسیر دسترسی به جنگل چالدره:

برای دسترسی به بوستان باید مسیر تنکابن را پی بگیرید. از آنجا وارد جاده دوهزار شوید. بوستان جنگلی چالدره در ۱۸ کیلومتری تنکابن به دوهزار و و در کنار جاده قرار دارد و مسیر آن آسفالته است.

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 مرداد 1398 15:46