روستای کلیج خیل شیرگاه

1507 دفعه

روستای سرسبز وزیبای کلیج خیل در 5کیلومتری شهرستان سوادکوه شمالی واقع شده است. روستای کلیج خیل شیرگاه بالغ بر 435خانوار و 1450نفر جمیعت می باشد. روستای کلیچ خیل از شمال به جنگل های سرفراز شمال ، از جنوب به رودخانه خروشان تلار، از شرق به روستای شیرجه کلا و از غرب به روستای گاوان کلا و بابلکنار متصل می باشد. روستای کلیچ خیل دارای 500 هکتار زمین های کشاورزی دین و خشکه می باشد و اکثر اهالی این روستا به دامداری و کشاورزی مشغول می باشند.

روستای کلیج خیل شیرگاه

وجود رودخانه تالار، خاك حاصلخيز، بارش مناسب، شرايط مساعدي را فراهم آورده و همزمان وجود دور رودخانه در گذشته و ارتفاع بالاتر محدوده روستا به نسبت اراضي اطراف امكان دفاع را درگذشته فراهم آورده است. اين عوامل خود زمينه بسيار مناسبي براي به وجودآوردن يك مجتمع زيستي در محدوده روستا فراهم آورده است به همين دليل بخشي از مردمان اين مكان را براي سكونت برگزيده اند .

عکسی از روستای زیبای کلیج خیل بر فراز اقیانوس ابر:

اقیانوس ابر سوادکوه

بحثی که درباره کلیج خیل از نظر سیاسی ونظامی می شود وانتخاب چنین اسمی این است که کلیج خیل دردامنه غربی ترز وسفت قلعه قرارداشت واز دو طرف آن می توانستند به قلعه ضربه وارد کنند یکی از سمت بابلکنار ودیگری از طرف شاه جوان وامام زاده شاه زیارت(ع) یعنی ضلع شمالی وشرقی. به همین دلیل دو پای این روستا کج بود.
درگذشته لوله ای کوزه ای معروف به گنگ از شاه نشین بین مرتع زیولا وروستای کلیج خیل امروز تا شاه زیارت کشیده می شود. موادی مانند شیر، دوغ،وآب را از طریق این لوله به بازاری به نام همین امام زاده یعنی بازار شاه زیارت انتقال می دادند. درواقع این محل بازار هفتگی بود که هر یک از مواد نام برده از لوله های مجزا به این بازار منتقل می شد وبه فروش می رسید.

روستای کلیج خیل سوادکوه

این روستا چند امام زاده به نام های امام زاده سید مراد(ع)(بین روستای کلیج خیل وشیرجه کلا)، امام زاده عسکری(ع)(کنار مدرسه راهنمایی پسرانه) وامام زاده شاه زیارت(ع) درمیان شالیزارها رادرخودجای داده است.تنها رودخانه این روستا رودخانه رودخانه دایمی«گل دره» که روستا را به دو قسمن پایین محله وبالا محله تقسیم می کند. درره های متعددی وجود دارد که مهم ترین آن گل دره وسنبل دره است. گل دره به داخل سد سنبل رود وان هم به رودخانه بابل واقع در منطقه بابلکنار می ریزد. این روستا تپه هایی با نام «تپه کشکا»، «تپه استخرسر» و«تپه کلنگا» که پوشیده از علفزار هستند را در خود جای داده است.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 مرداد 1398 16:21