دریاچه چورت (دریاچه میانشه) مازندران

2782 دفعه

دریاچه چورت یا میانشه در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری، حدودا در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای چورت در حد فاصل ساری تا کیاسر واقع شده است. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید.

دریاچه میانشه با وسعت حدود ۲٫۵ هکتار در دل جنگل‌های بکر چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری جای گرفته است. و به دلیل نزدیکی به روستای چورت، دریاچه چورت هم نامیده می‌شود.

دریاچه چورت در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و اطراف آن را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و عمق آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. این دریاچه حدود دهه ۱۳۰۰ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده‌است.

درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده، سکوت، مه، آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل انگیز و نم دار، شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر،  همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه است که نوشته ها و تصاویر توانایی بازگو کردن این همه زیبایی رو ندارند؛ مناظر زیبایی که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید.

اگر قصد عزیمت به این دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر، وسایل گرمایشی، خوراک و سایر وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید. شنا کردن در این دریاچه کمی خطرناک است همچنین می توانید در این دریاچه ماهیگیری هم کنید. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده‌است.

چشمه های باداب سورت، در فاصله تقریبی 80 کیلومتری این دریاچه واقع شده است. برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود 25 کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می شوید. 15کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مرداد 1398 09:03