جنگل و آبشار بولا در مازندران

4891 دفعه

منطقه حفاظت‌شده بولا به وسعت ۳۹۰۷ هکتار در استان مازندران واقع می‌باشد و بخش کوچکی از این منطقه در شمال شهر سمنان و در مجاورت پناهگاه حیات وحش کیاسر قرار دارد و هم‌مرز با پناهگاه حیات‌وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت‌شده پرور است. در واقع بخش دهستان پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر و دودانگه‌ شهرستان ساری محل دقیق این منطقه است و از سال 1378 تحت حفاظت قرار گرفت.

جنگل بولا با اقلیم نیمه‌مرطوب، جایی است کوهستانی با دو دامنه‌ شمالی و جنوبی و شیب‌های تند، که در حد بالایی جنگل‌های خزری واقع شده ‌است و بخش‌هایی از آن را نیز مرتع‌های ییلاقی تشکیل می‌دهد. به دلیل كوهستانی بودن و نبود راه های دسترسی مناسب به این منطقه ، طبیعت آن نیز به صورت دست نخورده باقی مانده است.

آبشار بولا

 

آبشار بولا با پوشش خزه ای یکی از جاذبه‌هایی است که در جنگل های بکر و دست نخورده استان مازندران واقع شده است و شنیدن نوای دلنشین آب و حس کردن خنکای آن گردشگران را به وجد می آورد. به تازگی دوستداران طبیعت برای تفریح و لذت بردن از این طبیعت زیبا به آن سفر می‌کنند.

پوشش گیاهی به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشادستان است. از گونه های مهم درختی منطقه می توان توسكای ییلاقی ، ممرز، گیلاس وحشی ، راش ، گلاب وحشی، بلند مازو و آلوچه را نام برد و گونه هاي اصلي جانوري منطقه شامل روباه معمولي، مرال، شوكا، بز و پازن، خرس قهوه اي، گراز، ، تشي، سمور جنگلي، كبك و كبك دري می باشد.

آبشار بولا

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 اسفند 1398 10:29